Współcześnie determinizm podatkowy jest omawiany w kontekście różnych teorii ekonomicznych i prawnych dotyczących wpływu systemów podatkowych na decyzje podmiotów gospodarczych. Co warto o nim wiedzieć?
Współcześnie determinizm podatkowy jest omawiany w kontekście różnych teorii ekonomicznych i prawnych dotyczących wpływu systemów podatkowych na decyzje podmiotów gospodarczych. Co warto o nim wiedzieć?
Bramy przemysłowe, systemy przeładunkowe i drzwi techniczne wymagają regularnego serwisowania. Warto o tym pamiętać, nabywając produkty konkretnego producenta, ponieważ wsparcie posprzedażowe – w tym serwisowe – jest równie ważne, jak doradztwo serwisowe i prawidłowy montaż. O tym, jak odpowiednie serwisowanie produktów i utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym wpływa na dalszą eksploatację, oraz jak wygląda budowanie wsparcia serwisowego, opowiada Jakub Pomagier – dyrektor ds. operacyjnych w Novoferm Polska.
Wraz z nowelizacją prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 roku, badania geotechniczne i środowiskowe zyskały na znaczeniu. Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że grunt, na którym planują budować, powinien być dokładnie zbadany, by zminimalizować ryzyko inwestycyjne i uniknąć kosztownych niespodzianek.
Dach to istotna część konstrukcji każdego budynku – stanowi jego zwieńczenie i zabezpieczenie m.in. przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy renowacji kluczowych elementów budynku, takich jak właśnie dach, należy stawiać na sprawdzone rozwiązania o odpowiednich właściwościach.
Bezpieczeństwo na budowie jest jednym z kluczowych aspektów, który powinien być priorytetem dla każdego inwestora i wykonawcy. Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą i innymi zagrożeniami nie tylko chroni mienie i materiały, ale także dba o bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób przebywających w okolicy. Częste kradzieże na budowach mogą znacznie zwiększyć koszty realizacji projektów i powodować opóźnienia w ich ukończeniu. Dlatego istotne jest wdrożenie odpowiednich środków i strategii ochronnych, które zminimalizują ryzyko takich incydentów.
W wywiadzie dla „Real Estate Magazine” Marcin Tadeusz Ochyra, prezes zarządu SATOIA, opowiada o cechach zachęcających przedsiębiorców do inwestowania na danych gruntach oraz o czynnikach, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGIK) jest dostępna lista gmin, które przystąpiły do sporządzania planów ogólnych gmin (POG). W lipcu 2024 roku jest ich blisko 30%. Większość gmin czekała na wyniki wyborów samorządowych z 2024 roku, więc fizycznie nie rozpoczynano zasadniczych prac nad planami ogólnymi. Z rozmów z przedstawicielami gmin, urbanistami i radcami prawnymi już teraz wynika jednak wiele wątpliwości w zakresie sporządzania POG. Zaniepokojeni są również sami inwestorzy – szczególnie ci, którzy realizowali inwestycje na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Zastrzeżenia zaczynają się od intencji samego ustawodawcy, a podnoszone są problemy klarowności zakresu planu, zasad kontraktowania umów w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych, aż po terminy i koszty związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO).
W ostatnich latach hotele apartamentowe zyskują na popularności jako atrakcyjna forma inwestycji, oferująca zarówno wysokie zyski, jak i możliwość dywersyfikacji portfela. Nadbałtyckie i górskie kurorty stały się epicentrami takich inwestycji, przyciągając uwagę nie tylko lokalnych, ale i zagranicznych inwestorów. Dlatego właśnie wybraliśmy Grzybowo obok Kołobrzegu i Szklarską Porębę na dwie pierwsze inwestycje, które zapoczątkują nową jakość w branży turystycznej.
Rynek budowlany charakteryzuje się dużą dynamiką. Inwestorzy stale stają przed wyzwaniami, takimi jak wzrost stóp procentowych, wysoka inflacja, niestabilność na rynku materiałów budowlanych i nieruchomości oraz zmiany w prawie i wydłużające się procedury administracyjne. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na rentowność projektów budowlanych, a zarządzanie nimi nie jest proste.
Z terminowością realizacji inwestycji budowlanych wciąż jest źle. Sytuacja ta odbija się negatywnie na rentowności, to NATOMIAST generuje kolejne problemy na rynku.
Renata i Ryszard Lorens, właściciele International Investment Marbella (pierwszej polskiej agencji nieruchomości w hiszpańskiej Marbelli), w wywiadzie dla Redakcji REM opowiadają, dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości w Hiszpanii.