Zrównoważony handel – mit czy byt, w którym musimy się odnaleźć?

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Jest wiosna 2021 – mija równo rok od pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią wirusa Covid-19 i wciąż stoimy w obliczu kolejnych ograniczeń na bardzo szeroką skalę. Rynek jest w stanie znieść bardzo dużo, co pokazał i udowodnił ubiegły rok, niemniej każda branża ma swój próg wytrzymałości, którego nie możemy przekroczyć. Myśląc o sytuacji na rynku i potrzebie przemieszczania się, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, obawiamy się kolejnych obostrzeń. Trzeba postawić sobie pytanie, ile ograniczeń jako społeczeństwo jeszcze jesteśmy w stanie znieść i ile jeszcze nowych warunków przyjdzie zaakceptować przedsiębiorcom walczącym o utrzymanie miejsc pracy, płynności finansowej, a w efekcie swojej rodziny.

Dziś nie znamy odpowiedzi na te ani inne pytania dotyczące codziennej egzystencji tysięcy podmiotów gospodarczych na polskim rynku. Nie mamy jednolitego rozwiązania ani złotego środka na uwolnienie gospodarki od klątwy pandemii. W ramach badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Inquiry wiemy, że połowa Polaków odczuła negatywne skutki pandemii w sensie finansowym.

Mamy jednak wiedzę, która może wspomóc nas w sytuacji wprowadzenia kolejnych ograniczeń. Jesteśmy bogatsi o jedyne w swoim rodzaju doświadczenie oraz o nowe odruchy obronne pozwalające przetrwać i wrócić silniejszymi. Przedsiębiorstwa dziś stoją przed wieloma dylematami związanymi z odbudową swojej pozycji i kondycji. Sposób prowadzenia działalności gospodarczej, biorąc pod uwagę negatywny wpływ jak pandemii i długotrwałego zamknięcia sklepów, ulega drastycznym przemianom. Szczególnie ważne do odnotowania są przemiany społeczne, a także nowe uwarunkowania w zachowaniu konsumentów, nowe zwyczaje zakupowe, nowe przyzwyczajenia i rzeczywistość, która musiała zostać naszkicowana właściwie od nowa. Kryzys, w którym się znalazła cała branża, zmusza do określenia nowego modelu funkcjonowania handlu. Wobec światowego kryzysu zdrowotnego, który bezpośrednio przekłada się na kryzys gospodarczy, kładziemy coraz większy nacisk na współzależności pomiędzy środowiskiem a społeczeństwem. Środowisko naturalne jest bezpośrednio uzależnione od sfery gospodarczej. Gospodarka natomiast zależna jest od postawy całego społeczeństwa, które realizując swoje potrzeby, wpływa na zmiany w środowisku. Koło się zamyka. Jako społeczeństwo stoimy teraz przed bardzo ważnym momentem w naszej współczesnej historii. Kształtujemy obraz dla przyszłych pokoleń, musimy podjąć świadome i kluczowe decyzje tu i teraz – nie jutro...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy