Uzyskiwanie warunków zabudowy dla biurowców – 10 etapów procedury w ujęciu inwestorskim

Administration&Business Otwarty dostęp

Jeden z inwestorów złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy (WZ) dla blisko 140-metrowego wieżowca, który miał stanąć wśród zabudowy sięgającej ponad 200 m. Otrzymał zgodę na ponad 30-metrowy budynek, mimo iż w projekcie planu miejscowego dla tego obszaru planowana jest zabudowa sięgająca 190 m. Czy inwestor ma wpływ na takie decyzje? Jak w praktyce zwiększać parametry zabudowy planowanej inwestycji biurowej? Czy dokumentacja rzędu 300 stron jest rozsądnym posunięciem? Inwestorom, którym zależy na wygenerowaniu maksymalnego zysku ze sprzedaży lub najmu biurowców rekomendujemy kompleksowe podejście do tematu. Bagatelizowanie wbrew pozorom drobnych elementów wiele razy przekładało się na konkretne pieniądze. Błędy analiz i dokumentów do uzyskania decyzji o WZ mogą wygenerować straty, a pominięcie niektórych – często tanich rozwiązań, uniemożliwi zwiększenie parametrów inwestycji i zmniejszy zyski w przyszłości. Co zatem inwestor biurowy powinien wiedzieć o WZ? Podzielę się nieoczywistymi aspektami tej procedury.

Etap 0: rozpoznanie możliwości inwestycyjnych w danej lokalizacji

Z rzeczy oczywistych przypomnę tylko, że nie trzeba być właścicielem nieruchomości, żeby wystąpić o wydanie decyzji o WZ. Decyzję można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy w tym samym czasie, doręczając odpis pozostałym wnioskodawcom, właścicielowi nieruchomości, a także użytkownikom wieczystym. Decyzja w teorii powinna być wydana do 30 dni, lecz w praktyce może trwać miesiącami. Biurowce często realizuje się na podstawie decyzji o WZ. Wiele centrów miast ma plany miejscowe, ale nie obejmują one jeszcze wszystkich terenów. Przykładowo, plany Warszawy pokrywają 40,25% powierzchni miasta. Jednym z kilku możliwości wydłużających procedurę jest zawieszenie postępowania ze względu na podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego. Uchwalanie trwa średnio 7 lat, a rekordowy plan uchwalano blisko 20 lat. W tym czasie decyzja o WZ jest okresowo wstrzymywana, jednak SKO staje często po stronie inwestorów i uważa, że obie procedury nie powinny się wzajemnie blokować. Blokowanie niektórych planów czy zaniżanie wskaźników na wydawanych WZ w porównaniu z projektami planów jest często uwarunkowane politycznie i inwestor musi być świadomy takiego stanu rzeczy.
A czy możliwe jest uzyskanie WZ na terenie objętym planem miejscowym? Absurd? Taka sytuacja może mieć jednak miejsce, gdy właściciel nieruchomości występuje o podział nieruchomości. Wyrok NSA z 2000 r. (I SAB 7/00) odnosi się do sytuacji, w której właściciel nieruchomości objętej mpzp złożył wniosek o podział nieruchomości. Burmistrz zamiast postanowienia wydał decyzję o WZ, która zezwala na podział nieruchomości. Co prawda, art. 94 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami uprawnia burmistrza do takiego działania, ale dotyczy to konkretnych sytuacji. Inwestorzy muszą mieć świadomość, że takie sytuacje się zdarzają i wydłużają procesy o wiele miesięcy.

Etap 1: rzetelna analiza chłonności

Złożenie wniosku o WZ to nie sztuka – sztuką jest takie przeanalizowanie działki, aby mieć pewność, że pracujemy na aktualnych danych, a inwestor będzie mógł...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy