Na początek należy wyznaczyć zespół, który zdefiniuje to, czym dla korporacji jest zarządzanie nieruchomościami. Jeśli uznamy, że praktycznie nie ma ono znaczenia, a wpływ spektrum zagadnień związanych z nim jest nieistotny dla przedsiębiorstwa, możemy zaoszczędzić sobie czas i nie podejmować żadnych działań. Jednocześnie musimy uświadomić sobie, że albo nie jesteśmy korporacją, albo wyznaczyliśmy niewłaściwych ludzi. Nie ma innej możliwości, ponieważ jeśli firma dysponuje jakimikolwiek zasobami ludzkimi lub materialnymi i realizuje jakikolwiek proces, musi też dysponować nieruchomością, w której ci ludzie pracują, zasoby są zgromadzone, maszyny i urządzenia działają, a procesy są realizowane. I to jest punkt wyjścia do stworzenia procedur i standardów korporacyjnych.
Określenie, co jest najistotniejszą częścią naszej korporacji, jakie zasoby określają jej wartość i co decyduje o jej działaniu na rynku oraz potencjalnym rozwoju, dadzą nam możliwość określenia, co jest głównym celem zarządzania nieruchomościami.
Analiza bilansu i dokumentacji księgowej korporacji dostarczy nam informacji o tym, jaka jest wartość nieruchomości, które posiadamy, jakie są koszty utrzymania i obsługi własnych i wynajmowanych budynków i terenów. To pozwoli nam na określenie wagi zarządzania nieruchomościami.
Jednak najistotniejsze jest uświadomienie sobie, a to sprawia najwięcej problemów, jaki jest rzeczywisty wpływ stanu użytkowanych nieruchomości na aktualny poziom efektywności działania korporacji i w jakim stopniu ogranicza on nasz rozwój, co dotyczy nie tylko wolumenów, ale przede wszystkim potencjału modernizacyjnego przedsiębiorstwa. Dobra analiza w tym zakresie pozwoli nam na określenie zadań, które należy postawić przed zarządzającymi nieruchomościami.
Tworząc system procedur i budując standardy korporacyjne, mamy na uwadze...
Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.
- Dostęp do portalu
- 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
- ... i wiele więcej!