Dekarbonizacja istniejących budynków

INVESTMENT & CONSTRUCTION

We wrześniu ubiegłego roku Komisja Europejska ogłosiła zmianę docelowego wskaźnika redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. z 40% na 55% w stosunku do poziomu z 1990 r. To pozwoli Unii Europejskiej osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. i wypełnić zobowiązania wynikające z Porozumienia paryskiego, którego celem jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie w bieżącym stuleciu na poziomie znacznie niższym niż 2ºC.

Pod koniec czerwca 2021 r. państwa członkowskie UE wydały ostateczną aprobatę dla europejskiego prawa klimatycznego, które uczyni cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych prawnie wiążącymi [1].

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną

Przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie wprowadzenia podatku węglowego lub mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (carbon border adjustment mechanism – CBAM) jest dodatkowym narzędziem służącym osiągnięciu neutralności klimatycznej w Europie. Neutralność klimatyczna czy też węglowa oznacza, że ilość CO2 emitowanego do atmosfery nie przekracza zdolności środowiska naturalnego do jego pochłaniania. Należy zauważyć, że w związku z zakazem podróżowania oraz spowolnieniem wzrostu gospodarczego w wyniku pandemii COVID-19 emisja gazów cieplarnianych w 2020 r. zmniejszyła się o 6,4% [2]. 

Poprawa ta jest jednak tylko chwilowa i nieuchronnie będzie prowadzić do wzrostu emisji СО2 w okresie popandemicznego ożywienia światowej gospodarki.

Rola budynków w dekarbonizacji gospodarki

Uznaje się, że wiodącą rolę w ogólnoświatowym procesie globalnej odpowiedzi na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi odegra branża budowlana, a w szczególności budynki. Eksploatowane budynki odpowiadają za 28% emisji gazów cieplarnianych na naszej planecie, a na procesy budowlane, produkcję materiałów oraz ich utylizację po zakończeniu eksploatacji przypada ok. 10% emisji СО2. Przewiduje się, że ze względu na wzrost liczby ludności na świecie i wzrost stopnia urbanizacji portfel nieruchomości do 2060 r. podwoi się [3], co w przypadku braku działań doprowadzi do gigantycznego wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem ekspertów to właśnie dekarbonizacja budynków jest jednym z najskuteczniejszych...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy