Mijają 2 lata od wejścia w życie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, która określa minimalne wymagania architektoniczne dla budynków publicznych w Polsce, oraz ustawy o dostępności cyfrowej. Rok 2021 jest także okresem podsumowań – właśnie w tym czasie przygotowywane są pierwsze raporty o stanie dostępności kraju. Od 6 września niepełnosprawni mają prawo złożyć wnioski i skargi dotyczące problemu braku dostępności w instytucjach publicznych.
Zmiany na gruncie prawa są pokłosiem większej empatii dla potrzeb ludzi oraz ich otoczenia, która powtarza się w dyskusji publicznej i jest widoczna także w działaniach rynku komercyjnego, tj. konkretnych rozwiązaniach technologicznych i z zakresu designu oraz edukacji w ramach programów CSR. Szerokie zainteresowanie problemami i potrzebami mniejszości, w tym społecznych, ale także etnicznych, seksualnych i innych grup narażonych na wykluczenie, stanowi echo nowej wizji rozwoju świata, opisanej szczegółowo w Agendzie ONZ 2030.
– Jednym z podstawowych założeń strategii zrównoważonego rozwoju jest dążenie do kształtowania solidarnego i demokratycznego społeczeństwa, w którym każdy obywatel może w pełni...
Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.
- Dostęp do portalu
- 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
- ... i wiele więcej!