- 15% firm zostało zmuszonych do wstrzymania prac z powodu powtarzających się kradzieży – wynika z raportu BauWatch
- 64% ankietowanych jest świadkami kradzieży w miejscu pracy co najmniej raz w roku
- 31% pracowników zgłosiło obniżone morale z powodu niepewności co do bezpieczeństwa na placu budowy
- 42% kradzieży jest popełnianych przez osoby mające dostęp do informacji poufnych.
Kradzieże sprzętu na placach budowy stały się poważnym problemem. Ostatni raport BauWatch wykazuje 40-procentowy wzrost takich incydentów względem poprzedniego roku. Skutkują one czasowymi zastojami w realizacji projektów, przekroczeniem budżetu, stratami materialnymi, zakłóceniami w pracy i obniżeniem samopoczucia pracowników. Raport ujawnia, że 30% firm budowlanych doświadczyło w 2023 roku opóźnień z powodu kradzieży kluczowych narzędzi oraz materiałów. Wymusiło to nieprzewidziane nakłady finansowe i wstrzymanie prac w oczekiwaniu na nowe dostawy, co doprowadziło do niedotrzymania terminów.
Kwestia opóźnień jest szczególnie dotkliwa przy realizacji kontraktów publicznych, zarówno budowlanych, jak i infrastrukturalnych. Przykładem wpływu wymuszonych przerw na rentowność inwestycji była budowa ulicy Wojska Polskiego w Kielcach. Miasto nie zgodziło się na odroczenie terminu zakończenia prac, a za każdy dzień opóźnienia wykonawca był obciążany karą w wysokości 27 000 PLN.
Bezpośrednie straty i zakłócenia w projektach
Utrata cennych narzędzi i materiałów budowlanych stanowi poważne obciążenie finansowe. W skrajnych przypadkach powtarzające się przywłaszczenia mienia mogą doprowadzić do całkowitego wstrzymania projektów budowlanych. Raport wskazuje, że 15% firm zostało w minionym roku zmuszonych do zaprzestania prac, co z kolei spowodowało utratę zaufania inwestorów i poważne straty finansowe.
– Wdrożenie zaawansowanych systemów monitoringu na placach budowy jest kluczem do zminimalizowania ryzyka kradzieży i zapewnienia bezpieczeństwa. Nowoczesna technologia może skutecznie ograniczyć straty materiałowe, jednocześnie poprawiając morale zespołu, które mogą zostać obniżone przez przestępczość, zwłaszcza gdy pracownicy muszą sami płacić za utracone narzędzia – komentuje Aleksander Wilczewski, dyrektor zarządzający BauWatch
Insiderzy i kradzieże na placach budowy
Prawie połowa wszystkich kradzieży na placach budowy jest dziełem insiderów, którzy są odpowiedzialni za 42% całkowitej liczby przestępstw. Osoby te często pracują na budowie jako podwykonawcy lub pracownicy, co ułatwia im swobodny dostęp do jej terenu i sprawia, że są mniej podejrzani. Zdaniem 24% respondentów przestępstwa oportunistyczne są najczęstszą formą kradzieży. Oportuniści szukają łatwych do zdobycia przedmiotów, które zostały pozostawione na widoku, takich jak kanistry z zapasowym paliwem. Ich działania opierają się zazwyczaj na wykorzystaniu nadarzającej się okazji. Zorganizowani przestępcy są natomiast odpowiedzialni za 14% włamań. Działają oni pod osłoną nocy, są dobrze przygotowani i mają wcześniej zaplanowane drogi ucieczki.
Najczęstsze obiekty kradzieży
Choć mogłoby się wydawać, że drogie maszyny są oczywistym wyborem przestępców, to stanowią one jedynie 6% najchętniej kradzionych przedmiotów. Odpowiedzi 53% pytanych potwierdzają, że najczęściej przywłaszczane są małe narzędzia – wynika to z tego, że znacznie łatwiej je ukraść i dyskretnie sprzedać. Wśród atrakcyjnych materiałów znajduje się miedź, której obecnie brakuje na rynku i która wciąż zyskuje na wartości ze względu na swoją rolę w transformacji energetycznej. Nic więc dziwnego, że według ponad połowy ankietowanych (54%) jest ona bardzo pożądanym towarem dla złodziei. Kable również są przedmiotem kradzieży, co stanowi poważne wyzwanie dla branży telekomunikacyjnej i kolejowej.
– Ochrona mienia na placu budowy wymaga nie tylko widocznych środków odstraszających, lecz także skutecznego monitoringu obiektu. Kamery monitorujące place budowy mogą być niezwykle skutecznym narzędziem w zapobieganiu kradzieżom, dostarczającym wiarygodnych danych i umożliwiającym szybką reakcję na wszelkie podejrzane sytuacje – dodaje Aleksander Wilczewski.
Morale pracowników narażone na ryzyko
Kradzieże na placach budowy mają również negatywny wpływ na morale pracowników. Jeden na trzech odbiera takie incydenty osobiście, co prowadzi do poczucia niepewności i frustracji. Obniżone nastroje przekładają się na zwiększone ryzyko rotacji personelu. Według Labor Institute zajmującego się opracowywaniem i prowadzeniem programów edukacyjnych i politycznych (m.in. dla związków zawodowych), utrata jednego pracownika pociąga za sobą wydatki równe średnio 1/3 jego rocznego wynagrodzenia. Rotacja nie tylko generuje koszty wdrożenia nowych członków zespołu, lecz także prowadzi do braku ciągłości pracy, spadku jej jakości i wzrostu liczby dni chorobowych, co dodatkowo komplikuje projekty budowlane.
Technologia i sztuczna inteligencja w bezpieczeństwie inwestycji
Aby przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu, BauWatch wdraża zaawansowane technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI). Nowoczesne systemy monitoringu umożliwiają szybkie wykrywanie i reagowanie na próby kradzieży oraz analizowanie wzorców zachowań sprawców. Dzięki AI czas reakcji na incydenty spada poniżej minuty. Systemy te wykorzystują zaawansowane algorytmy do analizy obrazów w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastowe wychwycenie podejrzanej aktywności. Gdy program wykryje potencjalne zagrożenie, błyskawicznie powiadamia odpowiednie służby, które mogą szybko interweniować. Technologia oparta na sztucznej inteligencji pozwala ponadto na gromadzenie i analizę danych z różnych incydentów, umożliwiając lepsze zrozumienie wzorców działań przestępców i optymalizację strategii bezpieczeństwa. Ułatwia to firmom budowlanym reagować na bieżące zagrożenia oraz proaktywnie zapobiegać przyszłym incydentom. W rezultacie nowoczesne systemy monitoringu nie tylko chronią mienie, lecz także zwiększają ogólny poziom bezpieczeństwa, co z kolei ma pozytywny wpływ na morale pracowników i wydajność projektów.
Link do raportu:
https://www.bauwatch.com/pl-pl/construction-crime-index-2024/