Rozwój tkanki miejskiej w centrach polskich metropolii

PROPERTY

Dogęszczanie miast jest procesem, który w obliczu rosnącej liczby ludności i ograniczonej dostępności gruntów budowlanych staje się nieodzownym elementem współczesnego urbanizmu. W Polsce dynamicznie rozwijające się miasta, takie jak Warszawa, Wrocław lub Poznań, są miejscami intensywnej urbanizacji, która wymaga inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań.

Prace nad uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego postępują, niemniej jest to proces powolny. Cały czas samorządy nie mają pomysłu na budowanie dużej liczby mieszkań socjalnych ani komunalnych. De facto to deweloperzy odgrywają teraz kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnej przestrzeni miejskiej. Wpasowanie swojego projektu w istniejącą zabudowę to nie lada sztuka. Zagęszczanie miast jest koniecznością, która wynika nie tylko ze wzrostu populacji i potrzeby efektywnego wykorzystania przestrzeni miejskiej, lecz także oczekiwań mieszkańców, którzy nie chcą rezygnować z wygód życia w centrum. 

Zagęszczania miast w wykonaniu Eiffage

Tworzenie projektów w dzielnicach centralnych lub rewitalizacja opuszczonych działek w centrum nie są łatwym zadaniem. Dla deweloperów budowanie na peryferiach tzw. osiedli łanowych jest na pewno prostsze. W Eiffage uważamy jednak, że wysiłek włożony w dogęszczanie miast jest ważny zarówno dla mieszkańców, jak i samych miast. Istniejąca bogata infrastruktura kulturalna i materialna przemawia zawsze za tym, aby nie rozlewać aglomeracji na peryferie. Mało którą zresztą stać na takie działanie w niekontrolowany sposób. Choć ceny mieszkań i domów na obrzeżach są niższe, oszczędność może się okazać pozorna. Brak rozwiniętej komunikacji zbiorowej, poruszanie się wyłącznie samochodem do szkół, sklepów, miejsc pracy i kultury może powodować stratę czasu i frustrację. Najlepiej wiedzą o tym ci z naszych klientów, którzy doświadczyli egzystencji na obrzeżach miast, a teraz zdecydowali się wrócić do centrum. 

Z poszanowaniem zabytków

W sercu wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej stworzyliśmy niezwykły projekt mieszkaniowy, który wyróżnia się unikalnym połączeniem nowoczesności z historią. Bryłę dawnej zabytkowej stajni wojskowej harmonijnie wkomponowaliśmy w nową zabudowę osiedla Atmo. Zachowaliśmy oryginalne ceglane elewacje – prace rewitalizacyjne polegały na zabezpieczeniu i uzupełnieniu historycznych murów. Z pietyzmem odtworzyliśmy historyczne stropy ceglane, zatrudniając rzemieślników z – wydawałoby się – już zapomnianych profesji. Zachowanie dziedzictwa kulturowego jest trudne, prawie zawsze kosztowne, dla nas jednak ma duże znaczenie. Co więcej, w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji Atmo udało się przegłosowywać i rozpocząć z budżetu obywatelskiego realizację Parku Centralnego na Wyspie Mieszczańskiej. 

Wyjątkowa lokalizacja na pierwszym miejscu

W centrum Wrocławia, 150 m od fosy miejskiej, stworzyliśmy nowoczesną kamienicę HB1820, która oferuje wygodę i funkcjonalność w połączeniu z bliskością kluczowych punktów na mapie tego miasta. Zastosowaliśmy podział fasady horyzontalnym boniowaniem, czuwaliśmy nad regularnym rytmem okien, co pozwoliło na dopasowanie budynku do istniejącej śródmiejskiej zabudowy i wtopienie się w pierzeję przedwojennych kamienic. W efekcie HB1820 stanowi harmonijne dopełnienie i wyrazisty kontrapunkt dla zastanej architektury tej części Przedmieścia Oławskiego. Kilka minut piechotą do ASP, rynku, bulwarów nad Oławą i Odrą czyni inwestycję HB1820 idealnym miejscem dla tych, którzy kochają życie w mieście, a jednocześnie cenią sobie kontakt z naturą. 

Zachowanie dziedzictwa przyrody

Przykładem zrównoważonego zagospodarowania miejskiej przestrzeni w dzielnicach centralnych jest również osiedle Marcelińska 18 w Poznaniu. Zlokalizowany na granicy Jeżyc i Grunwaldu kompleks składa się z dwóch budynków. Umiejscowienie inwestycji w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Medycznego oraz terenów zielonych ma duże znaczenie dla przyszłych mieszkańców. Elewacje budynków Marcelińska 18 łączą nowoczesne rozwiązania architektoniczne z elementami nawiązującymi do modernistycznej zabudowy. W sąsiedztwie inwestycji znajdują się zabytkowe koszary oraz urokliwa prawosławna cerkiew. Ważna była też dla nas opieka nad istniejącym 120-letnim starodrzewem obok nowoczesnego ogrodu na patio, gdzie swoje miejsce znalazło dzieło sztuki: mural z przeskalowaniem obrazu „Marcelina” autorstwa lokalnego artysty Szymona Kaczmarka. 

W sercu wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej powstała niezwykła inwestycja mieszkaniowa ATMO – uwagę przyciąga bryła dawnej zabytkowej stajni koszar wojskowych, która została harmonijnie wkomponowana w nową zabudowę osiedla

W zgodzie z lokalnym krajobrazem

Unikalna architektura inwestycji Kierbedzia 4 na Mokotowie w Warszawie pozwoliła nam ze szczególną starannością zintegrować ją z lokalnym krajobrazem miejskim. Apartamentowiec spełnia wysokie standardy estetyczne – kaskadowa bryła odwołuje się do modernistycznej formy. Dodatkowo część usługowa budynku nawiązuje swoimi proporcjami i formą wprost do motywów mokotowskich pawilonów handlowych.

Z kolei nasza inwestycja Nowy Kamionek przy ul. Wawerskiej na warszawskiej Pradze to przykład nowoczesnego budynku pośród historycznej tkanki miejskiej. Nowy kompleks mieszkaniowy ma industrialny charakter nawiązujący do przedwojennych kamieniczek i warsztatów rzemieślniczych funkcjonujących tu przed II wojną światową – dlatego dominującym motywem są cegły wykorzystane w elewacji budynku. Dodatkowo jest ona przełamana szkłem oraz ciemnymi elementami stalowymi w balustradach balkonów i tarasów, wprowadzając tym samym element nowoczesności. Co warto zaznaczyć, Nowy Kamionek to ciekawy układ urbanistyczny. Dopełnienie pierzei i stworzenie placu przy Uniwersytecie SWPS tworzą przyjazną mieszkańcom i studentom atmosferę kampusu. 

Zrównoważony rozwój

W Eiffage Immobilier Polska kładziemy duży nacisk na zrównoważony rozwój, wprowadzając w centra miast także rozwiązania wspierające ochronę środowiska. Nasze inwestycje są wyposażone w zielone dachy, energooszczędne oświetlenie, ładowarki do samochodów elektrycznych i miejsca postojowe dla rowerów. Odpowiadając na rosnące potrzeby mieszkaniowe, racjonalnie kształtujemy funkcjonalną przestrzeń miejską, nie zapominając o środowisku ani bioróżnorodności w tkance miejskiej.

Przypisy