Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne – jak zadbać o bezpieczeństwo w biurze?

News ARTYKUŁY

W warunkach biurowych trzeba stosować odpowiednie produkty oświetleniowe. Regulują to przepisy prawa, a także kwestia efektywności i wygody realizacji zadań służbowych. Oprócz podstawowych lamp wprowadzanych na stanowiskach pracy i w przestrzeniach socjalnych trzeba zadbać o oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne.

Czym jest oświetlenie ewakuacyjne? Jakich produktów użyć, by spełnić wymagania stawiane przed właścicielami budynków przez przepisy prawa? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne – co to takiego?

Oświetlenie awaryjne wykorzystuje się w sytuacjach nagłych, gdy nie można liczyć na podstawowe źródła światła w ramach systemu, na przykład podczas awarii instalacji, pożaru czy innych usterek. Jego zadaniem jest umożliwienie kontynuowania pracy lub zapewnienie bezpiecznych warunków do swobodnej ewakuacji z budynku.

Do tej grupy produktów zaliczają się takie rodzaje oświetlenia, jak:

  • oświetlenie ewakuacyjne (oświetlenie drogi ewakuacyjnej, strefy otwartej, strefy wysokiego ryzyka, znaków bezpieczeństwa),
  • oświetlenie zapasowe (zapewniające warunki do kontynuowania realizacji zadań).
     

Lampy w ramach systemu awaryjnego posiadają specjalne sterowniki i niezależne źródła energii (najczęściej baterie). W razie awarii system automatycznie przełącza się na to zasilanie, by zapewnić ciągłość dostępu do oświetlenia w danym miejscu.

Na dobór i zastosowanie obu typów produktów wpływ mają przepisy polskiego prawa. Odpowiednie regulacje można znaleźć choćby w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury, określających warunki techniczne budynków, a także w polskich normach oświetleniowych, w tym: PN-EN 1838:2013 (oświetlenie awaryjne).

Gdzie trzeba zamontować oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie awaryjne potrafi uratować życie. Zgodnie z przepisami do wprowadzenia go w swoich wnętrzach są zobowiązani właściciele lub zarządcy różnych typów zabudowań, w tym:

  • kompleksów widowiskowych, kin czy teatrów,
  • hal sportowych,
  • magazynów, zakładów przemysłowych,
  • budynków użyteczności publicznej,
  • garaży (powyżej 1000 m2 powierzchni),
  • budynków wielorodzinnych (powyżej 2000 m2)
     

Umieszcza się je zarówno w samych pomieszczeniach, gdzie w jednym momencie przebywa większa grupa osób, jak również w korytarzach i przestrzeniach ewakuacyjnych.

Lampy w ramach oświetlenia ewakuacyjnego muszą znaleźć się co najmniej dwa metry od podłogi, przy miejscach zmiany kierunku korytarza, na klatkach schodowych czy przy drzwiach wejściowych. Należy doświetlić z ich pomocą znaki ewakuacyjne, sprzęt przeciwpożarowy lub apteczkę pierwszej pomocy.

Odpowiednie oprawy do oświetlenia ewakuacyjnego

Do doświetlenia ścieżek ewakuacyjnych wykorzystuje się rozmaite typy produktów oświetleniowych, często o charakterze typowo technicznym. Spory wybór wysokiej jakości opraw i energooszczędnych źródeł światła oferuje na przykład AZzardo.

Oprawy do samych systemów awaryjnych muszą natomiast posiadać odpowiednie certyfikaty. W przypadku podstawowych elementów jest to certyfikat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. Do pomieszczeń, gdzie wymagane jest utrzymanie sterylnych warunków, dodatkowo należy zdecydować się na lampy mające atesty higieniczne.

Wszystkie produkty muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także często na wilgoć czy zapylenie. Dlatego stosuje się warianty z solidnych materiałów, często o wysokim współczynniku IP.

Bezpieczne oświetlenie ewakuacyjne – podsumowanie

Oświetlenie awaryjne pojawia się w wielu przestrzeniach – zarówno publicznych, komercyjnych, jak i mieszkalnych. Choć często bywa niepozorne, w nagłych sytuacjach potrafi stać się kluczowe, zwiększając bezpieczeństwo osób przebywających w danym miejscu. Montaż takich lamp precyzyjnie regulują przepisy polskiego prawa. Warto również zadbać o nie z własnej inicjatywy – by poprawić komfort i zmniejszyć zagrożenie dla wszystkich użytkowników w razie wystąpienia rozmaitych zdarzeń, których często nie da się wcześniej przewidzieć.

Przypisy