Obecna sytuacja geopolityczna zdestabilizowała rynek energii. Rosnące ceny prądu dotykają m.in. nieruchomości. Istniejące budynki odpowiadają za blisko 55% zużycia całej energii elektrycznej przez sektor budowlany na świecie. Są również odpowiedzialne za ponad 35% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a blisko 75% z funkcjonujących w Unii Europejskiej obiektów nie spełnia wymogów efektywności energetycznej.
„Kryzys energetyczny w Europie spowodował ryzyko ograniczenia dostaw prądu. Narażone są na to także budynki biurowe, handlowe i magazynowe. Nawet, jeśli tej zimy nie dojdzie do tzw. blackout’u, to drastyczny wzrost kosztów będzie odczuwalny zarówno dla właścicieli jak i najemców. Obecna sytuacja rynkowa, ale również nowe wymagania regulacyjne związane z raportowaniem działań w obszarach ESG przez firmy wymagają podjęcia natychmiastowych działań związanych z zarządzaniem energią oraz poprawą efektywności energetycznej w budynkach komercyjnych” – mówi Katarzyna Chwalbińska-Kusek, dyrektorka ds. ESG i zrównoważonego rozwoju, Savills.
Jak wynika z opracowanego przez Savills poradnika dotyczącego efektywności energetycznej w nieruchomościach komercyjnych, zarządzanie energią obejmuje strategie mające na celu zmniejszenie ilości energii wykorzystywanej przez budynki, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz dekarbonizację nieruchomości. Efektywność energetyczna to trwałe zmniejszenie zapotrzebowania na energię, m.in. poprzez instalację nowoczesnych urządzeń zapewniających większą wydajność, takich jak oświetlenie typu LED wyposażone w sieć czujników czy optymalizację pracy najbardziej energochłonnych instalacji, takich jak wentylacja i klimatyzacja (HVAC). Działania te wpływają również na jakość środowiska wewnętrznego, czyli na to, czy budynki są przyjazne dla użytkowników i pozytywnie wpływają na ich zdrowie, a tym samym na ich produktywność.
„Jednym z najważniejszych kroków na drodze do zwiększenia efektywności energetycznej i zarządzania zużyciem energii w budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Nowoczesne instalacje w budynkach dostarczają obszernych danych, jednak niezbędna jest ich właściwa interpretacja, która pozwoli na implementację rozwiązań mogących uczynić budynek bardziej zrównoważonym i tańszym w eksploatacji” – komentuje Jakub Jędrys, dyrektor działu doradztwa budowlanego i projektowego, Savills.
Nie tylko właściciele nieruchomości, ale również ich najemcy i użytkownicy mogą podejmować działania redukujące zużycie energii i ślad węglowy. Jak podaje Savills, w przypadku dużych budynków biurowych, najemcy odpowiadają za nawet 60% pochłanianej energii. Wspieranie proekologicznych nawyków i edukacja osób korzystających na co dzień z nieruchomości, to zadanie m.in. dla zarządców nieruchomości.
„Rosnące ceny energii sprawiły, że nie ma już chyba nikogo kto nie traktowałby kwestii poprawy efektywności energetycznej swoich obiektów jako absolutnego priorytetu na najbliższe miesiące. Prognozujemy, że coraz więcej inwestorów będzie podejmować w tym zakresie zdecydowane kroki. By wspierać w tym naszych klientów opracowaliśmy bezpłatny poradnik skierowany zarówno do właścicieli jak i najemców nieruchomości komercyjnych. Nasza wiedza, w połączeniu z wiedzą naszych partnerów wyspecjalizowanych w kontraktowaniu energii, sprawiają, że jesteśmy w stanie dostarczyć kompleksową usługę optymalizującą koszty zakupu i zużycia energii oraz zapewniającą zgodność z aspektami ESG” – komentuje Michał Bryszewski, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami, Savills.
*Poradnik Energy efficiency & energy savings in commercial real estate, dostępny jest pod linkiem: https://pdf.euro.savills.co.uk/poland/pl-research/white-paper.pdf