Różne aspekty geodezyjnego due diligence

Granice nieruchomości, problemy związane z zarządzaną nieruchomością

Administration&Business

10 lat temu zajmowałem się wznowieniem znaków granicznych na nieruchomości pod Warszawą. Otrzymałem od klienta kopię aktu notarialnego świeżo zakupionej działki, w którym w jednoznaczny sposób została zdefiniowana nieruchomość, poprzez takie parametry, jak numer księgi wieczystej, obręb i numer działki. Wszystko odbywało się zgodnie z procedurami, do momentu przyjazdu na teren w celu okazania granic sąsiadom i właścicielowi. Wskazuję położenie jednoznacznie zdefiniowanych punktów granicznych, by usłyszeć od zleceniodawcy, że to nie jest jego działka. Wskazał nam inną parcelę, położoną jakieś 40 m dalej, i oznajmił, że poprzedni właściciel wskazał właśnie tę działkę jako przedmiot transakcji. 

Po przeprowadzeniu „dochodzenia” okazało się, że pierwotny właściciel podzielił jedną dużą nieruchomość na 17 małych działek. Wskazując potencjalnym nabywcom działki, sprzedawca sam nie umiał odróżnić działki 45/12 od działki 45/11. 

Oczywiście przytoczony przypadek stanowi ekstremalny przykład niefrasobliwości przy zakupie i zarzadzaniu nieruchomością, natomiast grzechów zarządzania w aspekcie granic nieruchomości jest dużo więcej.

Stan i zakres użytkowania – czy zawsze jest taki jak własności?

Wchodząc na nową nieruchomość, w momencie zakupu lub przejmując nieruchomość w zarząd, należy dokładnie sprawdzić zakres prawa własności wynikający z dokumentów. Wiele osób wychodzi z założenia, że ogrodzenie jednoznacznie wyznacza teren działki ewidencyjnej, że stan użytkowania potwierdza się z dokumentami prawnymi, że jak poprzedni właściciel wskazuje elementy w terenie wyznaczające działkę, to tak faktyc...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy