Robotyzacja w usługach bezpieczeństwa

FACILITY

Technologia wpływała na miejsca pracy na przestrzeni dziejów. Wynalazki takie jak elektryczność i komputery całkowicie zmieniły sposób w jaki pracujemy. Nie inaczej jest dzisiaj. Pojazdy autonomiczne, robotyka, sztuczna inteligencja (AI) i automatyzacja wpływają na sposób i efekty naszej pracy.

Słyszymy o coraz śmielszych wdrożeniach robotów w różnych sferach naszego życia, które dotychczas rezerwowaliśmy dla ludzi: wydawanie posiłków, obsługa gości czy usługi transportowe. Tak, to jest możliwe!

Przykładem mogą być usługi taksówkarskie w San Francisco realizowane przez autonomiczne pojazdy. Od pewnego czasu następuje również wielowymiarowa robotyzacja usług ochrony, której zadaniem jest zwiększanie efektywności, redukcja liczby błędów oraz oszczędność czasu i pieniędzy.

Kiedy firma Knightscope w 2015 roku zaprezentowała swojego pierwszego robota stróżującego, zachwytom nie było końca. Z biegiem lat liczba incydentów z udziałem maszyn zmniejszyła entuzjazm w branży bezpieczeństwa. Również zasada działania została zweryfikowana – autonomiczne maszyny mają na celu uzupełnienie składu ochrony, powiadamiają pracowników o podejrzanej aktywności, ale same nie interweniują bezpośrednio. Prawdą jest, że właściwe wdrożenie r...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy