W Polsce wciąż powstają nowe obiekty infrastruktury turystycznej. W 2022 roku największy wzrost liczby hoteli odnotowano w Łodzi. Zabudowa hotelowa wzrosła także w Szczecinie i Poznaniu. Kontynuacja powstawania oraz otwierania nowych budynków utrzymała się także w 2023 roku. I wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku także rozpoczną się nowe inwestycje. Swój udział w tworzeniu infrastruktury hotelowej ma Eiffage Polska Budownictwo – generalny wykonawca usług budowlanych. Firma ma doświadczenie zarówno w stawianiu nowych budynków, jak i renowacji starych obiektów, które przystosowała do obecnych wymagań i oczekiwań klientów.
Francuskie korzenie, polska lokalizacja
Grupa Eiffage od 1844 roku kształtuje trendy w światowym budownictwie. Jej realizacje od zawsze wyróżniały się nowoczesnością i dbałością o detale. Do najbardziej rozpoznawalnych należą między innymi: gmach opery w Sydney, szklana piramida Luwru oraz najwyższy w Europie wiadukt w Millau. Natomiast od 30 lat marka obecna jest w Polsce, gdzie jako Eiffage Polska Budownictwo specjalizuje się w budownictwie kubaturowym obiektów użytkowych – biurowych, handlowych, hotelowych, mieszkaniowych, przemysłowych i sportowych. W sumie w tym czasie dzięki Eiffage Polska Budownictwo powstało w naszym kraju prawie 700 różnych inwestycji.
W lokalnym stylu
Czterogwiazdkowy hotel Radisson Blue w Zakopanem powstał w poszanowaniu lokalnej architektury i tradycji. Twórcą niepowtarzalnego stylu zakopiańskiego był Stanisław Witkiewicz, którego dziedzictwo jest kultywowane od ponad 130 lat. Spadziste dachy ozdobione pionowymi elementami (tzw. pazdury), dekorowane węgły i ściany z ciętych na pół belek, to tylko niektóre z charakterystycznych cech stylu witkiewiczowskiego. Jego współczesne elementy można odnaleźć w realizacji Eiffage Polska Budownictwo.
W trakcie budowy hotelu zabezpieczono całą aleję 150-letnich buków, zasadzonych przez aktorkę Helenę Modrzejewską. Wszystko odbyło się we współpracy z zarządem Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Nowy Targ i Leśnictwa Rabka-Zdrój. Uratowane buki stały się symbolem i dodatkową atrakcją dla gości hotelu.
5 gwiazdek po raz pierwszy Belmonte Hotel & Resort powstał bezpośrednio u podnóża Góry Krzyżowej, przy stoku narciarskim w Krynicy-Zdroju. Budynek został zaprojektowany w nowoczesnym stylu, z jednoczesnym poszanowaniem tradycji regionu i lokalnej architektury. Hotel oferuje 254 pokoje, w tym również apartamenty inwestycyjne oraz apartamenty premium. Goście mogą się cieszyć też restauracją i ski-barem z wyjątkowym tarasem widokowym oraz korzystać z przestronnych sal konferencyjnych, strefy fitness i wellness oraz SPA z basenem. Co więcej, hotel wybudowany przez Eiffage Polska Budownictwo to pierwsza tego typu pięciogwiazdkowa inwestycja w Krynicy-Zdroju.
Przystanek dla pasażerów
Dwa największe porty lotnicze w Polsce – warszawskie Okęcie i krakowskie Balice – wymagają rozbudowanej infrastruktury hotelowej. W 2023 roku Lotnisko im. Fryderyka Chopina w stolicy odprawiło ponad 18 mln pasażerów [3], a Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie – przeszło 9,4 mln [4]. Takie statystyki wymagają odpowiednio dużej liczby miejsc noclegowych dla podróżnych. W obu przypadkach potrzebę tę współrealizowało Eiffage Polska Budownictwo.
Krakowska inwestycja oferuje 154 pokoje, które mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, na terenie dawnego parkingu przed terminalem lotniczym. Goście mają więc ten komfort, że nie muszą martwić się długim czasem dojazdu ani na lotnisko, ani z lotniska – to cecha, którą bardzo cenią sobie podróżujący. Czterogwiazdkowy hotel jest częścią franczyzy i działa pod nazwą Hilton Garden Inn. Na jego terenie znajduje się również 24-godzinne centrum biznesowe oraz sale konferencyjne.
Z kolei w Warszawie Eiffage Polska Budownictwo zajęło się przebudową istniejących już hoteli.
Trend na renowacje
Marka Eiffage nie tylko odpowiada za budowę hoteli, lecz także za odrestaurowywanie starych budowli oraz adaptowanie ich do wymagań infrastruktury turystycznej i potrzeb klientów. Ochrona zabytków – bo o takich budynkach tu mówimy – jest jedną z wartości, która charakteryzuje grupę Eiffage. Dlatego wszelkie prace zawsze toczą się z poszanowaniem wytycznych wskazywanych przez konserwatorów i obejmują renowacje fasad, a nie tylko wnętrz.
W Warszawie Eiffage Polska Budownictwo przebudowało znany Grand Hotel i przeprowadziło renowację Novotelu w samym sercu stolicy.
Jednym ze sztandarowych przykładów renowacji dokonanej przez Eiffage jest pięciogwiazdkowy Hotel Regina we francuskim Biarritz. Budynek jest perłą belle epoque, położoną między latarnią morską a polem golfowym na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Grupa Eiffage odnowiła 72 pokoje w stylu art deco, a także restaurację, spa, łaźnię turecką oraz utworzyła salę konferencyjną o powierzchni 160 m², butik i nowy bar w atrium.
Również we Francji, a konkretnie w rejonie Oksytanii, znajduje się kolejny przykład renowacji z sukcesem przeprowadzonej przez grupę Eiffage. Stary dom opieki został przetransformowany w pięciogwiazdkowy hotel pod szyldem DoubleTree by Hilton. Luksusowy hotel, położony 100 m od średniowiecznego miasta Carcassonne, oferuje 88 pokoi, spa z sauną i łaźnią turecką, a także przestrzeń konferencyjną o powierzchni 100 m². Rozłożony na czterech piętrach hotel dysponuje bazą noclegową dla 180 osób na łącznej powierzchni 4657 m².
Dzięki Eiffage zaadaptowano budynek na pięciogwiazdkowy hotel na rogu bulwaru Capucine i ulicy Daunou w Paryżu. To tam mieści się budynek w stylu art deco, który wybudowany został w 1914 roku. Stworzono w nim 149 pokoi i apartamentów hotelowych, przestrzeń fitness & SPA z basenem, centrum konferencyjne. Wewnątrz budynku znajdują się także bar i restauracja z wyjściem na porośnięty roślinnością dziedziniec, a na dachu – bar z widokiem na panoramę stolicy Francji.
W zgodzie ze zrównoważonym rozwojem
Wszystkie budynki są wznoszone przez grupę Eiffage w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To oznacza równoważenie kosztów i wartości cyklu życia budynków, obniżenie ich kosztów operacyjnych i generalnie tworzenie wydajnych oraz zdrowych miejsc do życia. W przypadku renowacji grupa Eiffage dodatkowo skupia się na współpracy z konserwatorami zabytków, aby odpowiednio zabezpieczyć wartościowe elementy i odrestaurować je z pożytkiem dla kolejnych pokoleń przy jednoczesnym dbaniu o nowoczesne, zgodne z aktualną wiedzą budowlaną wykonanie wszystkich wymaganych prac.
[1] Turystyczna baza noclegowa i jej wykorzystanie w 1 półroczu 2023 roku, GUS, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/turystyczna-baza-noclegowa-i-jej-wykorzystanie-w-1-polroczu-2023-roku,4,20.html (dostęp 23.03.2024).
[2] A. Gawrońska, Hotele się odbudowują po pandemii, https://www.rp.pl/nieruchomosci/art38667201-hotele-sie-odbudowuja-po-pandemii (dostęp 23.03.2024).
[3] https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/aktualnosci-i-wydarzenia/0/1095/szczegoly.html
[4] https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/krakow-2023-rok-z-ponad-94-mln-pasazerow-i-dluga-lista-nowych-polaczen-19718.html