Prefabrykacja przyszłością budownictwa?

FACILITY

Budownictwo prefabrykowane przeżywa w Polsce istny renesans. Co ciekawe, nie kojarzy się już z blokowiskami z tzw. wielkiej płyty. Obecnie przywodzi na myśl raczej nowoczesne osiedla wielorodzinne powstające w stosunkowo szybkim tempie.

Z czym mierzą się dziś deweloperzy?

Branża deweloperska spotyka się z coraz wyższymi cenami materiałów budowlanych. Przekłada się to na dynamikę nowych inwestycji. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, w 2023 roku liczba rozpoczętych budów mieszkań była o prawie 10% mniejsza niż w ubiegłym roku. Okres ten przyniósł najniższe wyniki od pięciu lat, wyłączając początek pandemii COVID-19.

To jednak nie jedyne wyzwanie, z którym mierzą się dziś deweloperzy. Malejąca dostępność gruntów, wysokie koszty pracy czy coraz wyższe ceny energii przekładają się na kondycję finansową przedsiębiorstw. Nie sprzyja też sytuacja, w której warunki kredytowe są stosunkowo trudne.

Rzeczywistość wymusza na deweloperach poszukiwanie takich rozwiązań, które pozwolą optymalizować koszty, by lepiej odpowiadać na aktualne potrzeby rynku. Wśród nich na zyskuje znaczeniu szczególnie prefabrykacja. Stosowana coraz częściej w budownictwie zarówno mieszkaniowym, jak i komercyjnym, niesie ze sobą wiele korzyści – i to nie tylko finansowych. Dawna tzw. wielka płyta niewątpliwie wraca dziś do łask. Może być rozwiązaniem dla wielu wyzwań – wysokich kosztów budowy, czasu realizacji inwestycji czy niedostatecznej dostępności mieszkań. To obecnie jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków budownictwa.
Z biegiem lat oraz wzrostem świadomości ekologicznej zielone budownictwo zyskuje na popularności. Przykładem są prefabrykaty, dzięki którym sektor ma szansę stać się jeszcze bardziej zrównoważony. Wszystko za sprawą materiałów wykorzystywanych przy budowie nowych osiedli. Kiedyś elementy prefabrykowane były wytwarzane z materiałów stosowanych w tradycyjnym budownictwie – głównie z betonu i stali, ale ze względu na ich wagę zaczęto szukać nowych rozwiązań. Obecnie osiedla wznoszone z prefabrykatów mają lżejsze, ale i mocniejsze elementy konstrukcyjne, dzięki czemu nadają się do tworzenia ścian, podłóg i sufitów, które odznaczają się wysoką wydajnością termiczną i akustyczną.

Sposób na szybszą budowę

Dlaczego technologia ta jest tak bardzo ceniona wśród fachowców? Przede wszystkim prefabrykacja pozwala skrócić czas inwestycji.

Wykonawcy lubią pracę z prefabrykatami, ponieważ pozwalają na zachowanie powtarzalności. Przyjeżdżają one na plac budowy jako gotowe elementy, dlatego nie jest potrzebne dodatkowe miejsce na składowanie materiałów budowlanych. Koszt pracy jest niższy. Ważne jest także to, że taka budowa ma mniejszy wpływ na otoczenie właśnie dzięki redukcji hałasu czy zanieczyszczeń. Na uwagę zasługuje także wysoka termoizolacyjność ścian, która ma wpływ na komfort życia mieszkańców.

Na korzyść prefabrykacji przemawia także ich sposób produkcji. Gotowe elementy powstają w fabrykach przy stałej temperaturze i idealnych proporcjach mieszanki, dzięki czemu nie dochodzi do takich sytuacji jak na budowie, gdzie temperatura może mieć duży wpływ na beton, zmieniając strukturę wewnętrzną ścian. Taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na izolację termiczną lub powodować spękanie ścian.

Mając do czynienia z tradycyjną wylewką, należy zawsze uwzględnić zmienne warunki pogodowe. W niskich temperaturach beton musi być wzbogacany, podczas wysokich zaś – polewany wodą, aby wylewka nie gęstniała zbyt szybko. To, że elementy prefabrykowane są wytwarzane zawsze jednakowo, daje większą przewidywalność i niezależność od temperatury panującej na placu budowy – co również ma przełożenie na tempo prac.

Do zalet stosowania prefabrykacji należą:

  • skrócenie czasu inwestycji (budowy) o ok. 50%,
  • dużo mniejsze zaplecze budowy oraz ograniczona liczba pracowników,
  • wysoka jakość oraz wytrzymałość wytworzonych elementów,
  • lepsza dźwiękochłonność i odporność ogniowa,
  • możliwość kształtowania dowolnych form architektonicznych,
  • bardzo duża powtarzalność elementów,
  • mniejsze oddziaływanie na otoczenie terenu budowy,
  • mniejsze ryzyko wypadków na budowie,
  • brak prac dociepleniowych na terenie budowy (eliminacja rusztowań),
  • idealne powierzchnie wewnętrzne (brak robót tynkarskich),
  • wysoka termoizolacyjność ścian (budynki pasywne),
  • możliwość przygotowania instalacji wewnątrz prefabrykatów.
  • Budownictwo prefabrykowane znajduje zastosowanie w inwestycjach zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych.
     

Technologia została wykorzystana w osiedlach WPBM „Mój Dom” S.A. – Zielonej Lutyni i Nowej Winnicy. To budynki wielorodzinne wzniesione na obrzeżach miast. Prefabrykacja pozwoliła na zachowanie powtarzalności, usprawnienie budowy i optymalizację kosztów.

Trendy, które ukształtują przyszłość nieruchomości

Nie bez znaczenia jest to, czym kierują się nabywcy mieszkań. Przede wszystkim zależy im na solidnym wykonaniu, szybkim czasie budowy i funkcjonalnych rozkładach. Kupujący zwracają uwagę na użyteczność – pandemia pokazała wielu ludziom, jak istotna jest przestrzeń do życia. Część podjęła decyzję o konieczności podwyższenia swojego standardu, inni zakup mieli w planach od dawna. Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się otwarte przestrzenie, które dają większą swobodę aranżacji. Bardzo istotna będzie modułowość pomieszczeń i łatwość w ich dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb.

Równie istotne będzie dostosowywanie się do norm energooszczędności i dbanie o zrównoważony rozwój. Wymogi unijne dotyczące dążenia do zeroemisyjności mają wpływ na wiele branż – w tym również budowlaną. Nieruchomości będą musiały uwzględniać technologie energooszczędne – dane JLL wskazują tymczasem, że odpowiadają one aż za 40% światowej emisji CO2.

To jednak nie tylko kwestia zapisów prawnych – konsumenci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Chcą mieszkać w nowoczesnych, ekologicznych osiedlach, które są przyjazne środowisku. Często też korzystają z rozwiązań energooszczędnych – począwszy od oświetlenia, aż po fotowoltaikę czy pompy ciepła. Wiele zależy od możliwości finansowych i lokalowych, ale zrozumienie problemu klimatycznego jest coraz powszechniejsze. Faktem jest, że wiele osób decyduje się na tego typu technologie, jest także powiązany z rosnącymi cenami energii – pozwala to przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostaw z sieci.
Choć trendy w nieruchomościach się zmieniają, pewne jest, że konieczne będzie optymalizowanie kosztów i działanie zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Prefabrykacja będzie zatem jednym z kluczowych elementów, zwłaszcza że odgrywa istotną rolę w obydwu aspektach.

Dziś już widać, że zmienia się odbiór społeczny osiedli budowanych z prefabrykatów. W niczym nie przypominają one blokowisk z czasów PRL-u. To zupełnie inne, nowoczesne i często minimalistyczne budownictwo. Szybka realizacja, optymalizacja kosztów, a przy tym zapewnienie dobrych warunków termicznych i akustycznych sprawiają, że coraz więcej deweloperów będzie zainteresowanych właśnie tym rozwiązaniem. Niewykluczone zatem, że prefabrykacja będzie prawdziwą przyszłością budownictwa.

Przypisy