Olivia Business Centre w Gdańsku uznana za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do pracy na świecie!

PROPERTY News

Olivia Business Centre poddała się najbardziej restrykcyjnej analizie prowadzonej przez ekspertów z International Well Being Institute (IWBI) z Nowego Yorku. Sprawdzane było bezpieczeństwo użytkowników budynków, a także rozwiązania podnoszące jakość życia na terenie centrum biznesowego, również w kontekście trwającej pandemii. W każdej kategorii Olivia otrzymała maksymalną ocenę 25 na 25 punktów. Ocenę tę zdobyła w 22 podstawowych kategoriach oraz w 3 nowych, związanych z wdrożonymi na jej terenie innowacjami. Jest to pierwszy taki wynik na świecie, co potwierdza, że gdańskie budynki należą do ścisłej światowej czołówki biznesowej

WELL Health-Safety Rating to oparta na precyzyjnych danych, zweryfikowana przez niezależną firmę ocena dla budynków, koncentrująca się na analizie zasad operacyjnych, standardach użytkowania i konserwacji, zaangażowaniu interesariuszy i planach awaryjnych, aby w obecnych realiach związanych z COVID-19 i w przyszłości zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort ich użytkownikom. W szeroką kampanię na rzecz przywrócenia zaufania do przestrzeni publicznych zaangażowało się wielu znanych ludzi z całego świata, wśród których znaleźli się Lady GaGa, Robert DeNiro, Michael Jordan, Venus Williams i wielu innych.

Certyfikacja WELL Health-Safety uwzględnia wytyczne dotyczące rozprzestrzeniania się COVID-19 i innych infekcji dróg oddechowych opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), globalne centra kontroli i zapobiegania chorobom oraz agencje zarządzania kryzysowego, a także uznane stowarzyszenia normalizacyjne, takie jak ASTM International i ASHRAE, a także wiodące instytucje akademickie i badawcze. Udowodnienie działań poprzez zewnętrzną walidację dodatkowo pokazuje zaangażowanie na rzecz ludzi teraz i w przyszłości. Nasza certyfikacja oparta jest na spostrzeżeniach prawie 600 wirusologów, urzędników państwowych, naukowców, liderów biznesu, architektów, projektantów, naukowców zajmujących się budownictwem i specjalistów od nieruchomości, a także standardu budowlanego WELL - wiodącej na świecie platformy rozwoju zdrowych budynków i przestrzeni – pisze w liście gratulacyjnym Rachel Gordon, CEO IWBI. Ocena pokazuje, że Olivia Business Centre priorytetowo traktuje zdrowie i dobre samopoczucie, wzbudzając zaufanie osób, które często odwiedzają obiekt i szerszej społeczności wokół niego. – dodaje Rachel Gordon.

WELL to jednak przede wszystkim gwarancja rozbudowanej infrastruktury podnoszącej jakość życia i komfort każdego użytkownika budynków. Dominujący nurt w projektowaniu nowoczesnych budynków, który w sposób zrównoważony uwzględnia całościowe podejście do potrzeb związanych ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem czy komfortem korzystania.

Olivia Business Centre w czasie ostatniego roku wdrożyła szereg rozwiązań, które pozycjonują ją w roli lidera w zakresie wellbeingu. Latem odbywają się spotkania Rezydentów na patio, prowadzone są cieszące się olbrzymią popularnością sekcje sportowe, organizowane są wystawy obrazów, fotografii czy rzeźby. Wkrótce zostanie oddany do użytku ogólnodostępny, całoroczny ogród.  Z wszystkich tych wydarzeń i udogodnień, Rezydenci i goście Olivii mogą korzystać w sposób bezpieczny, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, które spotkały się z najwyższym uznaniem instytucji certyfikującej.

Jako jedno z pierwszych centrów biurowych na świecie zaimplementowała w swoich budynkach technologię oczyszczania powietrza jonami, stosowaną dotychczas w najbardziej prestiżowych obiektach świata, do których należy Biały Dom, Pałac Prezydencki w Abu Dabi, a także w prywatnych odrzutowcach Gulfstream. Instalowane urządzenia nasycają wszystkie powierzchnie najmu jonami, mającymi zdolność niszczenia wirusów, bakterii i innych patogenów w powietrzu wentylowanym do pomieszczeń. Proces oczyszczania powietrza odbywa się w trybie ciągłym w czasie przebywania ludzi w pomieszczeniu, więc walka z patogenem rozpoczyna od chwili jego pojawienia się w pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo i jakość życia użytkowników naszych przestrzeni stawiamy jako absolutny priorytet, dlatego z chęcią poddaliśmy się tak ważnej certyfikacji, prowadzonej przez znaną w świecie nieruchomości jednostki certyfikującej, dla której priorytetem jest komfort i dobre samopoczucie osób korzystających z powierzchni – mówi Konrad Danecki z nadzoru inwestorskiego Olivii Business Centre. W czasie przygotowań postawiliśmy sobie za cel realizację wymogów w najdrobniejszych szczegółach, zakładając otrzymanie maksymalnej oceny we wszystkich kategoriach. Jesteśmy dumni, że cel udało się zrealizować w 100% i jako jeden z pierwszych budynków możemy włączyć się w kampanię przywracania normalności i swobody poruszania się w budynkach użyteczności publicznej. WELL Building Standard jest najważniejszym na świecie narzędziem promowania zdrowych budynków i przestrzeni przyjaznych człowiekowi. Tak wysoka ocena świadczy o tym, że zdrowie i dobre samopoczucie są dla Olivii priorytetem, wzbudzając zaufanie tych, którzy odwiedzają nasze obiekty i szerszej społeczności – dodaje Konrad Danecki.

W częściach wspólnych budynków (windy, lobby, ścieżki dojścia do hal garażowych) zastosowane zostały aktywne powłoki tytanowe, tworzące powierzchnie wolne od mikroorganizmów chorobotwórczych. Bakterie, grzyby oraz wirusy są likwidowane, a ich pozostałości rozkładane są na dwutlenek węgla oraz wodę. Powłoka, która została opracowana przez polską firmę Lumichem i naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, została zastosowana we wszystkich ośmiu biurowcach oliwskiego centrum.

Ponadto podniesiony został poziom filtracji powietrza z klasy G4 na F7 w centralach wentylacyjnych, co stanowi najwyższy dostępny obecnie poziom filtracji. Zainstalowano czujniki zanieczyszczeń LZO (Lotnych Związków Organicznych) i pyłów zawieszonych (PM). Dzięki temu możliwe jest monitorowanie czystości powietrza i w efekcie eliminowanie szkodliwych związków z zaciąganego z zewnątrz i wtłaczanego do wewnątrz budynków, świeżego powietrza. Zainstalowane zostały również systemy sterowania intensywnością wymiany powietrza na podstawie znajomości aktualnych wyników pomiaru CO2, co przyczynia się do znacznego podniesienia komfortu przebywania w miejscu pracy. W ramach wdrażanej w Olivii Business Centre strategii przygotowano również dodatkowe rozwiązania przyczyniające się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników biur: zakupione zostały sterylizatory kart wejścia, zmieniono ustawienia wind, polegające na tym, że w trybie stand by kabina dźwigu pozostaje otwarta, dopuszczając do niej większe ilości świeżego powietrza.

Poddając się tak szczegółowej certyfikacji, Olivia uzyskała status bezpieczeństwa i jakości życia, charakteryzujący najbardziej prestiżowe budynki na świecie. Równocześnie daje silny sygnał zapowiadający możliwość powrotu do życia, które każdy znał przed pandemią, a oznaczający bezpośrednie spotkania towarzyskie i zawodowe, czy udział w ciekawych wydarzeniach na żywo, bez obaw związanych ze zdrowiem.

Przypisy