Nowy wymiar nieruchomości komercyjnych 2024/25

FACILITY

Świat nieruchomości komercyjnych mierzy się dziś z wieloma wyzwaniami. Zrównoważony rozwój to już nie tylko buzzword, lecz także konieczność budowania odpowiedzialnego biznesu. W obliczu kolejnych przepisów nakładanych przez Unię Europejską i polską politykę redakcja „REM” ma przyjemność zaprosić na kolejną edycję Real Estate Management Congress.

Prelegenci – liderzy zmian

Już 8 października 2024 roku w Warszawie zgromadzą się wybitni eksperci, praktycy oraz specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i pasją kształtowania oraz liderzy myśli z różnych dziedzin. Prelegenci, których zaprosiliśmy, są osobami o bogatym doświadczeniu i pasji do kształtowania lepszej przyszłości, a ich wystąpienia będą nie tylko źródłem wiedzy, lecz także inspiracją do działania.

Tematy wystąpień – nowe horyzonty i wyzwania

Podczas REM Congress 2024 poruszymy szeroki wachlarz tematów, które są kluczowe do zrozumienia i kształtowania przyszłości nieruchomości komercyjnych. Program konferencji obejmuje 3 bloki tematyczne.

Moduł I: Nieruchomości komercyjne w dobie nowych technologii
W dzisiejszym świecie chyba każdy słyszał o sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Wciąż jednak część z nas pozostaje bierna lub wręcz sceptycznie nastawiona do korzystania z algorytmów. Z drugiej strony czujemy presję, by usprawniać procesy i prowadzić biznes „na czasie”. Inteligentne budynki wyposażone w systemy zarządzania energią i bezpieczeństwem stają się normą, umożliwiając efektywne korzystanie z przestrzeni biurowych i handlowych. Właściciele i deweloperzy muszą być elastyczni oraz świadomi najnowszych trendów technologicznych, by utrzymać atrakcyjność i konkurencyjność swojej oferty na rynku.
Które zawody z branży nieruchomości zostaną zastąpione przez AI? jakie możliwości w świecie nieruchomości komercyjnych daje internet? jak wykorzystać nowe technologie do tworzenia i promocji obiektów? – na te i inne pytania odpowiedzą:

  • Michał Spodymek, właściciel GOESTE Nieruchomości, w prelekcji: Jak pozyskać nowych klientów biznesowych z pomocą nowych technologii?
  • Michał Kozłowski, współzałożyciel i lider ESG w Digital Real Estate, wraz z Karoliną Kaim, prezes zarządu ELLIS, i Danielem Puchalskim, partnerem zarządzającym i współzałożycielem immo lab, w panelu dyskusyjnym: Projektowanie przestrzeni z użyciem najnowszych technologii i w zgodzie z prawem 2025.
     

Moduł II: Nieruchomości komercyjne w dobie ESG
Rosnąca świadomość ekologiczna, społeczna i korporacyjna sprawia, że rynek nieruchomości komercyjnych doświadcza od kilku lat rewolucji. Budynki z certyfikatami zielonej energii, strategie redukcji emisji CO2 i inicjatywy społeczne stają się kluczowymi czynnikami przy wyborze lokalizacji biur, sklepów i obiektów przemysłowych. Właściciele nieruchomości oraz deweloperzy muszą uwzględniać aspekty ESG (environmental, social, corporate governance) w procesie projektowania, budowy i zarządzania nieruchomościami, by sprostać oczekiwaniom coraz bardziej świadomych klientów i najemców.

W jaki sposób przystosować budynek do najnowszych wymagań unijnych? Jak świadomie projektować i utrzymywać budynek? Jak dać nowe życie starym budynkom? – odpowiedzi na te i inne pytania udzielą:

  • Łukasz Kułaga, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni Sp. k., w prelekcji: Dyrektywa CSRD – co dla nieruchomości komercyjnych oznacza w praktyce?
  • Daniel Hojniak i Karolina Rosińska, specjaliści ds. zrównoważonego budownictwa, Sweco Polska, w prelekcji: Jak zwiększyć potencjał istniejącego obiektu i dopasować go do szczególnych potrzeb użytkowników?
  • Monika Chacińska, Environmental Manager w spółce biurowej Skanska w CEE, w prelekcji: Czy w świecie „na chwilę” można stworzyć zdrowy i wydajny budynek?
  • Adam Korycki – Prezes Zarządu firmy Proof-Tech, w prelekcji: „Zimne dachy” w walce z Miejskimi Wyspami Ciepła: nowa perspektywa na osiąganie celów ESG.
     

W tym module pojawi się również prelekcja Pani Kingi Dzwonnik – pomysłodawczyni i założycielka firmy Kwiaty dla Biura.

Moduł III: Nieruchomości komercyjne w dobie rosnących kosztów
W obliczu rosnących kosztów nieruchomości komercyjne stają się atrakcyjną opcją inwestycyjną ze względu na ich potencjał jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Jednocześnie właściciele nieruchomości koncentrują się na optymalizacji kosztów operacyjnych, aby zminimalizować negatywny wpływ na ich rentowność. Najważniejszym celem jest utrzymanie stabilnych dochodów z nieruchomości oraz zwiększenie ich wartości, co wymaga strategicznego podejścia do zarządzania i inwestowania.
W jaki sposób inwestowanie w nieruchomości komercyjne może pomóc w zabezpieczeniu przed negatywnymi skutkami wzrostu inflacji? Jak tworzyć strategie optymalizacji kosztów utrzymania obiektów? – odpowiedzią na te i inne pytania zajmą się:

  • Michał Radomski, Crowd Real Estate, w prelekcji: Jak inwestować, aby nie stracić?
  • Anna Wójcikowska, ekspertka w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi, Maciej Kamiński, head of business development, Axi Immo Services oraz ekspert firmy JWA w panelu dyskusyjnym: Optymalizacja kosztów eksploatacyjnych nieruchomości
  • Marzena Bywalec, właścicielka firmy AREAS Consulting, w prelekcji: Parki handlowe okazją do rozwoju sieci handlowych.
     

Interaktywne Hot-Round-Tables

Jednym z najważniejszych elementów REM Congress 2024 będą interaktywne warsztaty pt. Na co komu to ESG?, które umożliwią uczestnikom aktywne zaangażowanie się w proces tworzenia strategii rozwoju organizacji. Uczestnicy podzieleni zostaną na kilkuosobowe grupy, a każda z nich wybierze jedną z dwóch ścieżek przyszłości: post-growth lub green-growth.

Metoda future backcasting użyta na warsztatach polega na planowaniu strategicznym, które zaczyna się od określenia pożądanego przyszłego stanu. Zamiast teoretycznego przewidywania wydarzeń, które nastąpią, wyznacza się cel i kroki, które należy podjąć do jego zrealizowania.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli za zadanie:

  • budowanie długoterminowej perspektywy – określenie, jak wybrana wizja przyszłości może wyglądać za 20, 30 lub 50 lat (z uwzględnieniem tzw. kamieni milowych wyznaczonych odgórnie przez Unię Europejską)
  • identyfikowanie możliwości i przeszkód – zastanowienie się nad głównymi wyzwaniami i barierami, które mogą pojawić się na drodze do realizacji tej wizji
  • proponowanie rozwiązań – tworzenie innowacyjnych i praktycznych rozwiązań, pomocnych w przezwyciężeniu zidentyfikowanych przeszkód i osiągnięciu idealnej przyszłości.
     

Warsztaty będą się odbywać w trakcie konferencji, pod czujnym okiem moderatorki. Paulina Kinde, międzynarodowa ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju, która bogate doświadczenie zdobywała między innymi w IKEA, opracowała program warsztatów specjalnie dla branży nieruchomości komercyjnych. Przez cały czas nadzorować będzie prace uczestników i nakierowywać ich na coraz lepsze rozwiązania.

Wynikiem warsztatów będzie dwujęzyczny raport Zrównoważona przyszłość nieruchomości komercyjnych wydany w formie darmowego e-booka, w którym zebrane zostaną opracowane strategie.

Idea wydarzenia

REM Congress 2024 to wydarzenie, którego nie można przegapić. To szansa na spotkanie z wybitnymi ekspertami, pogłębienie swojej wiedzy na temat kluczowych problemów współczesności oraz aktywne zaangażowanie się w proces tworzenia wizji przyszłości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem w nieruchomościach komercyjnych, innowacyjnymi metodami zarządzania nieruchomościami i gospodarką przyszłości do udziału w tej wyjątkowej konferencji. Do zobaczenia na REM Congress 2024!

Przypisy