Podczas wydarzenia, zorganizowanego przez portal RynekPierwotny.pl przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, podsumowano m.in. obecną sytuację na łódzkim rynku mieszkaniowym. W gronie ekspertów dyskutowano również na temat perspektyw rozwoju lokalnego biznesu, planów rozwojowych samego miasta oraz sytuacji na rynku mieszkań na wynajem i TBS.
Konferencję otworzyło wystąpienie Pierwszego Wiceprezydenta Łodzi – Adama Pustelnika, który przedstawił perspektywy rozwoju stolicy województwa łódzkiego. Wskazał na trzy kluczowe inwestycje, które jego zdaniem znacząco wpłyną na dalszą dynamikę rozwoju miasta. Chodzi o tzw. „łódzkie metro”, ring autostradowy, a także otoczenie infrastrukturalne, które będzie powstawało wraz z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie zabrakło również wątku rewitalizacji terenów śródmiejskich.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Łodzi
Głównym punktem konferencji była prezentacja raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2022-2023”, specjalnie przygotowanego na potrzeby wydarzenia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawili w nim najświeższe dane z lokalnego rynku.
Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl wskazał, że „od 2019 roku obserwowaliśmy w Łodzi prawdziwy boom w budownictwie mieszkaniowym. Niestety sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem pandemii i wojny w Ukrainie. Trudna sytuacja gospodarcza, wzrost stóp procentowych doprowadziły do załamania na rynku kredytowym a w konsekwencji do spadku sprzedaży mieszkań.”
Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w ubiegłym roku w Łodzi sprzedało się 3150 mieszkań, czyli aż o 34% mniej niż w rekordowym 2021. Tąpnięcie sprzedaży odnotowano również w pozostałych miastach np. we Wrocławiu (-43%) czy w Warszawie (-33%). Niestety z powodu spadku dostępności kredytów wielu potencjalnych klientów stanęło przed dylematem: zrezygnować z zakupu na jakiś czas czy kupić mniejsze lokum. To spowodowało, że w 2022 r. wzrosło w Łodzi zainteresowanie kawalerkami (z 19% do 24%) a spadło lokalami trzypokojowymi (z 33% do 26%).
Nowe mieszkania w Łodzi zdrożały aż o 15%!
Mimo kurczącego się popytu, ceny mieszkań cały czas rosły co m.in. było konsekwencją lawinowo rosnących kosztów budowy oraz wzrostu podaży mieszkań, adresowanych głównie do zamożnych klientów. W ubiegłym roku średnia cena metra kwadratowego nowych lokali wzrosła w Łodzi aż o 15% z 8 206 zł/m kw. na 9 437 zł/m kw.
Klientami łódzkich deweloperów były najczęściej osoby kupujące mieszkania za kredyt, dlatego bardzo boleśnie odczuli oni zapaść na rynku kredytowym, spowodowaną spadkiem zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Z tego powodu w Łodzi i okalających je miejscowościach gwałtownie spadła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. W całym 2022 r. deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 3,6 tys. lokali. To o 44% mniej niż rok wcześniej.
Łódzcy deweloperzy deklarują, że gdy tylko pojawią się oznaki trwałego wzrostu popytu na mieszkania, są w stanie w krótkim czasie uruchomić wiele „zamrożonych” inwestycji. Według danych GUS w ubiegłym roku otrzymali oni ok. 7,7 tys. pozwoleń na budowę, co było trzecią największą liczbą po Warszawie i Krakowie.
Prezentacja raportu „Rynek mieszkaniowy w Łodzi 2022-2023” była punktem wstępu do żywiołowej dyskusji, która toczyła się podczas trzech paneli eksperckich.
W konferencji wzięło udział ponad 170 osób. Jej głównym organizatorem był portal RynekPierwotny.pl a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła również Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska.
Wiodącym partnerem medialnym był Magazyn Strefa Nieruchomości. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły również: Dziennik Łódzki, Investor Real Estate Expert, FX Mag, Property Insider, Real Estate Magazine, TuŁódź.pl, Forum Biznesu, Inwestorki.pl, Klub Inwestorek Indywidualnych, Business Magazine.
Transmisja z wydarzenia jest dostępna na stronie: https://wartoinwestowacwlodzi.pl.