Globalne inwestycje w ten obszar stanowiły i nadal stanowią ułamek inwestycji w FinTech, jednak w ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny wzrost w tym obszarze. W roku 2011 było to poniżej $200 mln, natomiast w 2016 r. już $2,5 mld1. W 2017 r. inwestycje w PropTech wzrosły ponadczterokrotnie rdr do ponad $12 mld. Można wysnuć wniosek, że konserwatywna branża, jaką są nieruchomości, w końcu znalazła się na skrzyżowaniu dróg dostawców rozwiązań cyfrowych i inwestorów gotowych zainwestować kapitał w badania i rozwój nowych aplikacji dla rynku nieruchomości.
PropTech zyskuje na znaczeniu, dostarczając realnej wartości użytkownikom i właścicielom obiektów budowlanych. Z reguły to właśnie właściciele obiektów ponoszą koszty wdrażania innowacji w swoich obiektach, dlatego patrzą na to z dwóch perspektyw. Perspektywa Top Line odnosi się do wydatków nakierowanych na maksymalizację przychodów, możliwości uzyskania wyższego czynszu, retencji najemców itp.
Perspektywa Bottom Line to nakłady na generowanie oszczędności, np. obniżanie kosztów energii, lepsze wykorzystanie przestrzeni, niższe nakłady na marketing itp. Nie będz...
Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.
- Dostęp do portalu
- 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
- ... i wiele więcej!