Jak stworzyć dobry system oświetleniowy do biura? Ile lamp powinno się wykorzystać? Czym się kierować podczas rozmieszczania ich? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Oświetlenie stanowiska pracy – podstawowe zasady
Jak odpowiednio oświetlić miejsce do pracy? Przede wszystkim trzeba dobrać poziom światła do realizowanych zadań. Precyzyjnie określają to przepisy polskiego prawa oraz standardy, w tym PN-EN 12464-1:2004, oznaczające natężenie oświetlenia dla stanowisk z komputerem, biurek kreślarskich, miejsc archiwizacyjnych czy do klasycznej pracy administracyjnej.
Zasady jasno mówią, że miejsce realizacji zadań służbowych wymaga prawidłowo dobranej mocy światła oraz takiego rozmieszczenia punktów świetlnych, by zapewnić wygodę – bez cieni i odbłysków świetlnych, które potrafią wywołać efekt olśnienia, dyskomfort i nadmierne przemęczenie wzroku, co przekłada się na kondycję zdrowotną pracowników oraz ich efektywność w realizacji zadań. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie opraw i źródeł światła – do znalezienia choćby na stronie LightPlus.
Jakie lampy do biura – kluczowe typy opraw oświetleniowych
Podstawą oświetlenia w miejscu pracy powinno być oświetlenie naturalne, wpadające przez okna, drzwi i świetliki. Dobrze jeśli pozwala ono na realizację zadań przy biurkach, co korzystnie wpływa na wydajność działania i samopoczucie użytkowników przestrzeni.
Oprócz światła dziennego konieczne jest także zapewnienie oświetlenia sztucznego, składającego się z kilku źródeł światła, do których zalicza się:
- oświetlenie ogólne w miejscu pracy,
- oświetlenie zadaniowe (na stanowisku pracy).
Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. lampy sufitowe lub wiszące, które zapewniają odpowiedni poziom światła do realizacji podstawowych zadań czy swobodnego przemieszczania się w przestrzeni. Bywają to centralnie umieszczone oprawy, choć czasami lepszy efekt daje montaż kilku mniejszych opraw, by równomiernie doświetlić całe wnętrze.
Do oświetlenia stanowiska pracy (zazwyczaj biurka) używa się natomiast często lamp stołowych z regulacją wysokości i kąta padania światła. Dzięki temu da się wykonywać nawet bardzo precyzyjne zadania, wymagające koncentracji i dobrych warunków oświetleniowych.
Źródła światła w miejscu pracy
Podczas tworzenia systemu oświetleniowego należy zwrócić uwagę nie tylko oprawy, które powinny tworzyć spójną wizualnie całość z pozostałymi elementami wyposażenia, jak choćby meble dostępne na: iHome24.pl. Równie ważne są źródła światła.
Trzeba dobierać produkty o odpowiedniej mocy i strumieniu światła. Kluczowa jest też jego barwa – najlepiej jak najbardziej zbliżona do światła dziennego, o chłodniejszym odcieniu, co sprzyja koncentracji na pracy. Dobrym rozwiązaniem są energooszczędne produkty LED, które zapewniają komfortowe warunki, a przy tym zużywają mniej prądu i umożliwiają wygodne sterowanie lampami, również w wariancie zdalnym.
Idealnie oświetlone biuro – podsumowanie
Odpowiednie oświetlenie w pracy wpływa na lepszą realizację, komfort działania i bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w danej przestrzeni. Warto zatem stosować się do przepisów i dbać o zapewnienie jak najlepszych warunków – bez wątpienia skorzystają na tym wszystkie zainteresowane strony.