Co mówią ludzie i liczby?
Firma Staples zajmująca się zaopatrzeniem biurowym przeprowadziła badanie na temat oświetlenia zawodowych przestrzeni na grupie 7000 pracowników biurowych z całej Europy. Czego dowiadujemy się z wyników?[1].
Okazuje się, że:
- 76% badanych dostrzega związek między spełnieniem zawodowym a jakością przestrzeni biurowej,
- 80% wskazało, że dobre oświetlenie jest dla nich ważne,
- 33% codziennie ma do czynienia z oświetleniem, które przygnębia i pogarsza ich nastrój,
- 25% pracowników biurowych mierzy się z niedoświetlonymi przestrzeniami roboczymi,
- 15% lubi swoje biura,
- 78% pracowników uważa, że ich pracodawcy mają obowiązek dbać o ich psychiczny i fizyczny dobrostan.
Powyższe odpowiedzi nasuwają szereg kolejnych pytań. Jak po pandemicznej erze pracy zdalnej przekonać pracowników, aby wrócili do biura, jeśli tylko 15% z nich lubi to miejsce? Jak rozumieć pojęcie „dobre oświetlenie”, skoro jest ono tak ważnym elementem dla 80% badanych? Czym się kierować w wyborze oświetlenia? Czy oświetlenie może rzeczywiście przyczynić się do polepszenia samopoczucia pracowników? TRILUX śpieszy z odpowiedziami!
HUMAN CENTRIC LIGHTING – światło skupione na potrzebach człowieka
Na podstawie znajomości budowy ludzkiego oka naukowcy dostarczają wiedzy, która stanowi podstawę do kształtowania obowiązujących norm w zakresie oświetlenia, a eksperci TRILUX, stosując najnowszą technologię, tworzą optymalne rozwiązania wykorzystywane m.in. w przestrzeniach biurowych. Projektując przestrzeń swojego biura, warto mieć świadomość norm i zasad, dzięki którym w odpowiedni sposób zadbamy o wzrok i dobre samopoczucie naszych pracowników.
Przestrzeń robocza w najlepszym świetle
Zgodnie z normą EN 12464-1:2011 zalecane poziomy natężenia oświetlenia to:
500 luksów dla ogólnych prac biurowych i zadań wykonywanych przy użyciu komputera, od 500 do 750 luksów dla zadań związanych z czytaniem i pisaniem, 300 luksów w salach konferencyjnych i miejscach spotkań. Kiedy pracujemy w niedoświetlonych przestrzeniach, które nie współgrają z wykonywanymi obowiązkami, szybko męczymy oczy i samych siebie!
Doskonałe odwzorowanie kolorów
CRI to skrót od Color Rendering Index, który jest miarą tego, jak dokładnie źródło światła sztucznego odtwarza kolory obiektu w porównaniu ze światłem naturalnym. Dla miejsc pracy biurowej stosujmy oprawy o współczynniku CRI wynoszącym 80 lub więcej, dzięki czemu nasze otoczenie będziemy odbierać jako bardziej naturalne i ożywione. Wrażenie wizualne i dobre odwzorowanie barw są szczególnie ważne przy wykonywaniu zadań, które wymagają rozróżniania kolorów, takich jak projektowanie graficzne lub rozwój produktu – tam wysokie CRI to wprost must-have!
Bezpieczeństwo fotobiologiczne
Nie każde światło jest dla człowieka bezpieczne. Niektóre przestarzałe źródła światła oprócz widma, które jest dostosowane do naszego oka, emitują też fale spoza bezpiecznego spektrum – podczerwień i ultrafiolet. Kiedy przebywamy w takim świetle 8 godzin, konsekwencją nie będzie jedynie nasz dyskomfort, ale realne zagrożenie uszkodzenia siatkówki oka czy wzrost ryzyko wystąpienia raka skóry. Dla przestrzeni biurowych, zgodnie z normą PN-EN 62471, wybierajmy oprawy z oznaczeniem RG0 – jest to grupa wolna od zagrożeń fotobiologicznych.
Rytm okołodobowy bez zaburzeń
Światło jest nieodłącznym elementem naszego cyklu okołodobowego, który od czasów wynalezienia żarówki i globalnej elektryfikacji nie ma zbyt wiele wspólnego z cyklem słońca i księżyca. Takie oderwanie od natury nie pozostaje obojętne dla ludzkiego organizmu, powodując np. zaburzenia snu i koncentracji, spadki nastroju i produktywności – sami widzimy różnicę w tym, jak funkcjonujemy zimą, a jak latem, kiedy dociera do nas zdecydowanie więcej promieni słonecznych. W oparciu o nowe badania naukowe technologia TRILUX z wykorzystaniem rozwiązań LED wprowadza do biur światło bliskie dziennemu. Mowa o koncepcji Human Centric Lighting, która w centrum zainteresowania stawia potrzeby człowieka związane ze światłem. Jak to działa? Wykorzystując odpowiednie oprawy oświetleniowe zarządzane przez inteligentny system LiveLink Premium, jesteśmy w stanie zbliżyć oświetlenie wewnętrzne do ideału słonecznego i odwzorować jego wędrówkę po nieboskłonie tak, aby nie zaburzało cyklu dobowego pracowników. W myśl koncepcji HCL rano zaczynamy pracę w ciepłym świetle z dużą domieszką czerwieni, która nie wyrywa organizmu z trybu nocnego odpoczynku, do południa następuje wzrost zawartości składnika niebieskiego w oświetleniu, odwzorowując obecność słońca w jego najwyższym punkcie, co pobudza nas do działania, zaś światło popołudniowe – cieplejsze i bardziej żółte uspokaja, relaksuje i przygotowuje nas do wieczornego odpoczynku. Idea ta wychodzi poza podstawową funkcję rozpraszania ciemności i sprawia, że światło staje się elementem biurowego well-beingu.
WELL Building – precyzyjny pomiar poziomu dobrego samopoczucia
Istnieje wiele sposobów na zbadanie efektywności energetycznej budynku i jego wpływu na środowisko. Czy mamy jednak możliwość pomiaru poziomu well-beingu w nieruchomości biurowej? Z pomocą przychodzi nam certyfikacja WELL Building Standard.
WELL Building to system certyfikacji, który opiera się na wstępnym pomiarze, a następnie monitorowaniu 10 obszarów w budynku, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Obok m.in. powietrza, wody czy komfortu termicznego, nie mogło zabraknąć światła! Jak więc – uwzględniając wymogi standardu – zweryfikować, czy nasze oświetlenie pozytywnie wpływa na użytkowników nieruchomości? Do spełnienia mamy dwa konieczne warunki wstępne i 7 optymalizacji, dzięki którym możemy zdobyć punkty i podwyższyć ocenę budynku. Jednym z nich jest właśnie wdrożenie oświetlenia okołodobowego zgodnego z filozofią HCL.
Poza korzyściami dla użytkowników, oświetlenie spełniające wymagania normy WELL Building przyczynia się również do efektywności energetycznej budynku. Rozwiązania LED, które wspierają zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników, jednocześnie zmniejszają zużycie energii elektrycznej nawet o 85% i ślad węglowy nieruchomości. Spełniając warunki wstępne i optymalizacje koncepcji WELL Building, biura mogą uzyskać certyfikat, który świadczy o ich zaangażowaniu w dobrostan i zdrowie użytkowników, optymalizując jednocześnie koszty eksploatacji nieruchomości.
New Work nie tylko w New York!
Kiedy idea well-being wkracza coraz śmielej do naszych przestrzeni biurowych, diametralnie zmienia się ich postrzeganie. Nie są to już wyłącznie miejsca, w których pracownicy spędzają codziennie 8 godzin przy biurku, ale platforma spotkań, budowania relacji, miejsce koncentracji czy odpoczynku. Koncepcja New Work kryje w sobie coś więcej niż idea work-life-balance. New Work spaja wszystkie aspekty dzisiejszej pracy, takie jak: praca hybrydowa bądź zdalna, swoboda wyboru miejsca i godzin wykonywania obowiązków, partnerskie podejście menedżerów czy krótsze godziny pracy. Koncepcja ta wpływa również na podejście do projektowania przestrzeni biurowych, które powinny być nie tylko jak najmniej formalne i cieszyć oko, ale także sprzyjać różnym systemom pracy. Projektanci tworzą specjalne przestrzenie do co-workingu czy strefy do cichej pracy. W biurach pojawia się coraz więcej zieleni, pokojów gier i tak zwanych chill-zone – to well-being w pełnym wymiarze!
Doskonałym przykładem wdrożenia założeń przestrzennych New Work jest nowe wspólne biuro firm GetResponse i ClickMeeting w Gdańsku. Jaką rolę w tym projekcie odgrywa światło?
„Kreując przestrzeń, mieliśmy na uwadze, że odpowiednio dobrane oświetlenie, w tym jego barwa, pozytywnie wpłynie na komfort i samopoczucie pracownika, a jednocześnie podkreśli charakter i wystrój wnętrza. W porozumieniu z projektantami zdecydowaliśmy się na zastosowanie opraw emitujących światło o barwie 3000 K, czyli ciepłej. Ponadto, dążąc do uzyskania efektu przytulnego wnętrza, wykorzystujemy opcje scen świetlnych, które kreują atrakcyjnie wizualne przestrzenie sprzyjające wspólnej pracy oraz odpoczynkowi. Istotnym aspektem było dla nas również wykorzystanie systemu sterowania oświetleniem i dostosowywania go do indywidulanych potrzeb pracowników w danej przestrzeni biura” – mówi Hanna Stopa, Chief Financial Officer w firmie GetResponse.
Światło to jeden z fundamentów w kreowaniu przestrzeni, które na pierwszym miejscu stawiają dobre samopoczucie użytkowników. Wybierając najnowsze rozwiązania LED, zapewniamy swoim zespołom bezpieczeństwo fotobiologiczne, zdrowszy wzrok i sprawniejszą realizację codziennych zadań, wspierając jednocześnie ich cykl okołodobowy.
TRILUX to nie tylko dostawca opraw, ale także partner, który wspiera realizację wdrożenia oświetleniowej strategii well-being w przestrzeniach biurowych na każdym etapie projektowym, wprowadzając do wnętrz ideę: GDZIE JEST ŚWIATŁO, TAM JEST ŻYCIE!
Masz pytania związane z oświetleniem swojej nieruchomości? Chętnie na nie odpowiem!
Przypisy: