Ewolucja w projektowaniu mieszkań

Otwarty dostęp TEMAT NUMERU

Strategia projektowania mieszkań zmienia się wraz ze świadomością, z potrzebami i z upodobaniami ich przyszłych użytkowników. To istotne czynniki, uwarunkowane nie tylko chęcią odejścia od już wyczerpanych koncepcji aranżacyjnych, ale także obserwacją i reakcją na globalne zmiany o podłożu ekologicznym, gospodarczym i socjologicznym. W jaki sposób będziemy myśleć o projektowaniu mieszkań w najbliższych latach? Jakie potrzeby mieszkańców okażą się najbardziej zmianotwórcze? I jak pandemia wpłynie na podejście deweloperów i architektów do projektowania osiedli i mieszkań?

 

 

Projektowanie osiedli to proces, który zakłada dużo więcej niż tylko analizę trendów, wykorzystanie specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Deweloperzy i architekci muszą być bacznymi obserwatorami i w realny sposób zmieniać trafne spostrzeżenia na funkcjonalne rozwiązania. Wydaje się, że nigdy wcześniej nie było to tak istotne jak teraz. W końcu jesteśmy świadkami wielu przemian o globalnym zasięgu i znaczeniu, co jednocześnie ma realne przełożenie na nasze codzienne życie – od szybko postępującego ocieplenia klimatu, przez rozwój technologii, po zmiany w stylu życia, które wymusiła na nas np. pandemia koronawirusa.

Nie ulega wątpliwości, że zakup nieruchomości jest inwestycją na całe życie. Dlatego zarówno dla architektów, jak i deweloperów bardzo istotne są tu dwie perspektywy. Z jednej strony jest to świadomość teraźniejszości, możliwości dostępnych tu i teraz, a z drugiej umiejętność dostrzeżenia zupełnie nowych wyzwań oraz potrzeb, jakie wraz z kolejnymi etapami życia przyniesie przyszłość.

Strefa do życia w szerszej perspektywie

Pierwsza wyraźna zmiana, która będzie umacniała się w najbliższych latach, dotyczy konceptu holistycznego podejścia do organizacji szeroko pojętej przestrzeni do życia. Co leży u podstaw tego trendu? Otóż, osoby zainteresowane kupnem mieszkania coraz cz...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy