Pierwsze budynki z certyfikatem BREEAM pojawiły się w Polsce ponad 10 lat temu. Właśnie wtedy na podstawie szczegółowej analizy dostępnych systemów certyfikacji niewielka grupa firm deweloperskich, głównych graczy na rynku budowlanym, niezależnie od siebie podjęła decyzję o wdrożeniu brytyjskiego standardu do realizacji projektów budowlanych. W rzeczywistości wspomniana grupa pionierów położyła fundament pod dzisiejszy rynek budownictwa ekologicznego w Polsce i przesądziła o jego rozwoju na wiele lat.
Ostatnia dekada przyniosła polskiemu rynkowi nieruchomości 1360 certyfikatów budownictwa ekologicznego, z których prawie 800 to certyfikaty BREEAM wydane dla obiektów o różnym przeznaczeniu funkcjonalnym (1, 2).
Dla porównania – w ciągu ostatnich 10 lat w krajach Europy Środkowej wydano ok. 1600 certyfikatów BREEAM i połowa z nich przypada właśnie na rynek polski (2).
Warto zauważyć, że główną siłą napędową rozwoju rynku budownictwa ekologicznego w Polsce nadal pozostają firmy prywatne, a nie państwo (podobnie jak w Wielkiej Brytanii) czy sektor quasi-państwowy (jak w Rosji i Kazachstanie), w których wyjątkową dynamikę wzrostu liczby certyfikowanych budynków obserwuje się w okresach realizacji dużych pr...
Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.
- Dostęp do portalu
- 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
- ... i wiele więcej!