Białe certyfikaty szansą dla inwestorów

PROPERTY

Nowe przepisy prawa dotyczące efektywności energetycznej oraz rosnące wymagania najemców w stosunku do standardu nieruchomości zmuszają właścicieli obiektów do poszukiwania sposobów i środków na realizacje inwestycji, które pozwolą im rywalizować na konkurencyjnym rynku. Jednym ze sposobów pozyskania dodatkowych funduszy i podniesienia jakości tych nieruchomości mogą być tzw. białe certyfikaty.

Z początkiem 2021 r. w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków, będące wynikiem przyjęcia kolejnej już unijnej dyrektywy EPBD (Energy Performance Buildings Directive). Na ich mocy Unia Europejska dąży w perspektywie długofalowej do zredukowania zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w budownictwie.

To ostatni etap dostosowania się przez kraje członkowskie do przyjętych przez wspólnotę standardów niskoemisyjnego budownictwa. Cały proces trwał ponad 10 lat. W naszym kraju poszczególne regulacje były wprowadzane stopniowo, aby wszyscy uczestnicy rynku mieli odpowiedni czas na przygotowanie się do nich. Ostatnio przyjęte przepisy dotyczą między innymi ograniczenia maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię oraz norm parametrów cieplnych obiektów. Zapisy te dotyczą budynków zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych – użyteczności publicznej, w tym obiektów komercyjnych. Choć wprowadzone regulacje nie są dla nikogo zaskoczeniem, a większość inwestorów zdą...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy