Z jednej strony wierność architekturze Podhala i tradycyjnemu góralskiemu rzemiosłu, z drugiej nowoczesna, autorska wizja i wykorzystanie najnowszych technologii architektonicznych oraz inżynieryjnych. Biuro architektoniczne „Karpiel i Steindel” z Zakopanego odważnie łączy oba światy, zdobywając zasłużone laury architektoniczne na arenie krajowej i zagranicznej. O sukcesie autorskich projektów, zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu i wytyczaniu nowego stylu architektonicznego rozmawiamy z jednym z założycieli biura – architektem Marcinem Steindlem.
Rozmawiał: Łukasz Czubak, APA Group
Połączenie nowoczesnej bryły i technologii z elementami stylu zakopiańskiego to z jednej strony ukłon w stronę podhalańskiej tradycji, a z drugiej czerpanie z tego, co przynosi czas, w którym żyjemy. Dbałość o charakterystyczne detale łączy się z najnowocześniejszymi technologiami konstrukcyjnymi, a tradycyjne góralskie materiały, takie jak drewno czy kamień, idą w parze z innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak łączyć te elementy, by obiekt nie przytłaczał, a wręcz przeciwnie – cieszył oczy i spełniał swoje funkcje użytkowe? W czym tkwi sukces takiego podejścia do projektowania przestrzeni?
To prawda, że nasze projekty czerpią nie tylko ze stylu zakopiańskiego stworzonego przez Witkiewicza, ale sięgają i głębiej w archetypy wsi podhalańskiej, czyli czasu na długo, długo przed Witkiewiczem, kiedy wśród Górali dominowały bardzo skromne chałupy drewniane o przeznaczeniu mieszkalnym. Rzeczywiście w naszej architekturze regionu podhalańskiego – bo mówimy tu o realizacjach z regionu Zakopanego czy Kościeliska – takie elementy się pojawiają. To właśnie dzięki nowym technologiom, możliwościom materiałowym i rozwiązaniom konstrukcyjnym możemy projektować budynki i obiekty, które wychodzą w przyszłość rozwiązań stosowanych w tym tradycyjnym budownictwie. I mam tu na myśli nie tylko wykorzystanie technologii inżynieryjno-materiałowej, ale także tych związanych z wykończeniami wnętrz. To są zupełnie nowe inspiracje, które wytyczają kierunek, w jakim ta tradycyjna architektura Podhala może się rozwijać.
W naszej pracy jesteśmy mocno ukierunkowani zapisami planów miejscowych, które często nawiązują do tych tradycyjnych archetypów. Nowe technologie i materiały pozwalają...
Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.
- Dostęp do portalu
- 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
- ... i wiele więcej!