Akademiki według nowych standardów

PROPERTY

Baza zakwaterowania studentów wymaga uzupełnienia. Dostępność miejsc w akademikach pozwala bowiem na ulokowanie w nich co dziesiątego studenta. Najwyższy czas na tworzenie nowych budynków w zupełnie innym standardzie.

W 2023 roku francuskie media obiegła sensacyjna wiadomość [1]. Aby kontynuować studia, setki młodych ludzi zamieszkało na polach kempingowych w Rennes, dużym uniwersyteckim mieście, położonym w północno-zachodniej Francji. Ich decyzja była podyktowana brakiem wystarczającej liczby miejsc w akademikach i wysokimi kosztami wynajmu mieszkań, kompletnie nieprzystającymi do kieszeni studenta. Choć w Polsce nie mamy aż takiej skali problemu, to dokładnie rok temu w mediach głośnym echem odbiła się historia studenta malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który spał w samochodzie z podobnych powodów co jego francuscy rówieśnicy.

Wspomniane historie są niepokojące i warto przyjrzeć się bliżej problemowi zakwaterowania wśród studentów. Według danych z raportu „Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024” opublikowanym 17 czerwca 2024 roku przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), na 31 grudnia 2023 roku w 342 uczelniach w Polsce kształciło się 1 mln 245 tys. osób [2]. 
To o niemal 2% więcej niż w poprzednim roku, a tendencja od kilku lat jest wzrostowa. Dość wspomnieć, że w Polsce liczba studentów jest jedną z najwyższych spośród krajów europejskich. Z kolei z danych pochodzących z raportu „Student accommodation report. Poland” wydanego w 2023 roku przez Cushman & Wakefield wynika, że w tym czasie funkcjonowały 444 akademiki publiczne ze 115,3 tys. miejsc, w prywatnych akademikach zaś studenci mieli do dyspozycji ponad 11,5 tys. To spory deficyt – dostępność miejsc w akademikach pozwala bowiem na zakwaterowanie co dziesiątego studenta [3].

Wielu młodych ludzi jest więc zmuszonych do szukania zakwaterowania na rynku wynajmu mieszkań. Tu z kolei spotykają się z wyzwaniem ekonomicznym. Jak wynika z IX edycji raportu „Portfel studenta” Warszawskiego Instytutu Bankowości, w roku akademickim 2024/2025 przeciętny polski student będzie potrzebować na utrzymanie 3951,56 PLN miesięcznie [4]. Większość z nich jest wspierana przez rodziców, niektórzy podejmują się również pracy dorywczej lub etatowej, ale przy obecnych stawkach wynajmu pokoju koszt zakwaterowania pochłonie 40%, a niekiedy i 50% studenckiego budżetu.

Załóżmy jednak, że student dostał pokój w akademiku lub wynajął go poza miasteczkiem akademickim. Na jaki standard życia może liczyć? Nierzadko mieszka z obcymi ludźmi mieszkającymi na niewielkiej przestrzeni. Nie ma zapewnionej intymności, komfortowych warunków do odpoczynku ani nauki. Zdarzają się też problemy z bezpieczeństwem. Większość obiektów przeznaczonych dla studentów jest przestarzała i latami niemodernizowana. Nierzadko ci niejednokrotnie wybitnie utalentowani ludzie szukają wobec tego ścieżek rozwoju i lepszych warunków życia poza granicami naszego kraju. Tymczasem emigracja studentów nie napawa optymizmem, zwłaszcza w kontekście zwiększania innowacyjności Polski i dążenia do wzrostu gospodarczego kraju w dłuższej perspektywie [5]. Warto tu przypomnieć, że społeczność akademicka to nie tylko studenci na etapie licencjatu i magisterium, lecz także doktoranci, kadra akademicka i badawcza fluktuująca między uczelniami.

Konieczność poprawy warunków socjalnych studentów zauważyły m.in. władze Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z nowym rokiem akademickim uczelnia oddała na Służewcu do użytku budynek o ciekawej bryle przypominającej wiatrak, z miejscami dla ponad 380 osób w pokojach 1- lub 2-osobowych [6]. Misja tworzenia nowych standardów budynków akademickich jest również bliska Eiffage, które ma w tym zakresie szerokie doświadczenie zdobyte w krajach tzw. Starej Europy. Bazując na doświadczeniach naszych kolegów z Francji, wsłuchując się w zalecenia architektów i socjologów, tworzymy przestrzenie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społeczności studenckiej. Dostrzegając realną potrzebę uzupełnienia bazy zakwaterowania studentów w największych polskich miastach, realizujemy swoją długofalową strategię biznesową.

W Krakowie przy ul. 3 Maja zbudowaliśmy prywatny akademik na 268 jednostek o powierzchni całkowitej 11 116 m2. Każda z nich to pokoje 1-osobowe z aneksem kuchennym i łazienką o łącznej powierzchni 24 m2. Są tu również pokoje przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. W przestrzeni wspólnej znajduje się m.in. pralnia i mensa, w której oprócz wspólnego posiłku, można obejrzeć film wyświetlany na specjalnie zaprojektowanej scenie. W study room przeznaczonym do pracy i nauki studenci mogą pracować zespołowo, a na agorze, w strefie gier i na zielonym patio jest miejsce na odpoczynek i rozrywkę. W budynku zastosowaliśmy również rozwiązania proekologiczne, takie jak zielony dach, gromadzenie wody opadowej i preinstalacja fotowoltaiki.

U zbiegu warszawskich ulic Chodakowskiej i Wawerskiej budujemy natomiast kampus akademicki dla Uniwersytetu SWPS. Budowa jest już na etapie stanu surowego, a pierwsi lokatorzy będą mogli korzystać z obiektu w kolejnym roku akademickim. Elewacja budynku z motywem cegły nawiązuje do tradycyjnej praskiej zabudowy i wpisuje się w krajobraz najbliższej okolicy. W budynku mieszczą się 53 lokale, głównie 1-pokojowe, z prywatną łazienką i aneksem kuchennym o łącznej powierzchni 26 m2. W projekcie przewidziano także kilka większych pokoi (40 m2) z przestrzenią gabinetową odpowiednią dla doktorantów i ich młodych rodzin. Jeśli chodzi o części wspólne, to na uwagę zasługuje zielone patio w formie miniamfiteatru na wewnętrznym dziedzińcu, które może pełnić funkcję miejsca spotkań i rozrywki. Znajdzie się tu również pralnia oraz sale do wspólnej nauki. Aby zoptymalizować koszty utrzymania budynku, umożliwiliśmy także rozwiązanie polegające na gromadzeniu wody opadowej, która zostanie wykorzystana do zasilania instalacji sanitarnej.

W przygotowaniu mamy obiekty na ponad 1000 jednostek w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

Żródła:

  1. https://www.revolutionpermanente.fr/Logement-des-etudiants-obliges-de-vivre-au-camping-ou-dans-leur-voiture-pour-etudier
  2. GUS
  3. https://www.cushmanwakefield.com/pl-pl/poland/insights/poland-student-accommodation-report
  4. https://www.wib.org.pl/portfel-studenta-2024-koszty-wciaz-rosna-choc-wolniej-a-mlodzi-polacy-coraz-czesciej-probuja-oszczedzac-2/
  5. https://commission.europa.eu/topics/strengthening-european-competitiveness/eu-competitiveness-looking-ahead_en
  6. https://www.uw.edu.pl/akademik-nr-7-sulimy-otwarty/

Przypisy